To był niezapomniany wieczór w gronie studentów, pracowników i przyjaciół Akademii Tarnowskiej. Gwiazdą III Koncertu Noworocznego AT był Paweł Domagała, który wystąpił wraz z Łukaszem Borowieckim. Przed duetem zagrał niezwykle utalentowany tarnowski gitarzysta, Mikołaj Skórka. Koncert odbył się w Centrum Sztuki Mościce.

Nasze koncerty powoli stają się tradycją. Chcemy w tej formie podziękować wszystkim związanym z naszą Uczelnią za kolejny udany rok. W tym roku zmieniliśmy nieco formułę, a nasze zaproszenie do występu przyjęli Paweł Domagała z Łukaszem Borowieckiem oraz Mikołaj Skórka. mówi Rektor Akademii Tarnowskiej, dr hab. Małgorzata Kołpa, prof. AT. To też staje się naszą tradycją, że nawet zapraszając gwiazdy spoza miasta, pamiętamy o lokalnych artystach stwarzając im przestrzeń i możliwości do występu. To też mocny sygnał, że Akademia jest ważną częścią miasta i regionu – dodaje Małgorzata Kołpa.

Paweł Domagała gra w filmie i teatrze, koncertuje, wydaje płyty, pisze piosenki i monologi kabaretowe, podkłada głos w filmach animowanych. Nie rozstaje się z gitarą, stara się równocześnie być radykalnie pokorny i radykalnie pewny siebie. Pawła Domagałę można kojarzyć z takich filmów jak „80 milionów”, „Planeta Singli”, czy „Wkręceni”, a w ostatnim czasie również ze spektakularnych dokonań muzycznych.

Na swoim koncie ma już cztery albumy studyjne – wydany w 2016 roku „Opowiem Ci o mnie”, dwa lata później – „1984”, w roku 2020 – album „Wracaj”, a ostatnio – czwarty album „Narnia”.

Obecnie trwają pracę nad piątym już albumem artysty zatytułowanym „Hotelowe piosenki”. Płyta ukaże się wiosną 2025, a pierwsza piosenka z tej płyty – „Za późno” jest już opublikowana w sieci i cieszy się uznaniem fanów.

Tymczasem do czasu premiery płyty – Paweł postanowił spotkać się ze swoimi fanami w specjalnych okolicznościach – podczas kameralnej, akustycznej trasy zatytułowanej „Intymnie”. Jesienią 2024 roku artysta odwiedził kilkanaście miast, prezentując swoje piosenki w bardzo akustycznej formie – na głos, gitarę i kontrabas. Okazuje się bowiem, że osobiste kompozycje Pawła zyskują dodatkowy urok, prezentowane w tak minimalistycznej formie. Oprócz znanych i lubianych przez fanów piosenek, można będzie też przedpremierowo usłyszeć kilka piosenek z nadchodzącej płyty.

Mikołaj Skórka urodził się w 2007 roku w Tarnowie. Obecnie jest uczniem Zespołu Szkół Muzycznych im. I. J. Paderewskiego w Tarnowie w klasie gitary klasycznej Łukasza Chmiela oraz w klasie gitary jazzowej Piotra Pociaska. Jednocześnie uczęszcza do I Liceum Ogólnokształcącego im. K. Brodzińskiego w Tarnowie do klasy o profilu matematyczno – angielskim.

Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 7 lat.

Mimo młodego wieku posiada już bogate doświadczenie sceniczne. Brał udział w kilkudziesięciu konkursach i festiwalach gitarowych o zasięgu ogólnopolskim oraz międzynarodowym, zdobywając w nich tytuły laureata oraz wyróżnienia.

Wśród indywidualnych osiągnięć na uwagę zasługują m.in.:

  • Grand Prix Ogólnopolski Konkurs Gitarowy Gitariada 2024 r., Kłodzko
  • I miejsce – „15th World Open Music Competition” Serbia, 2024 r
  • Grand Prix i tytuł Młodego Arcymistrza Gitary – IV Ogólnopolski Konkurs Gitarowy Młodzi Czarodzieje Gitary – Dobczyce 2016
  • Grand Prix i I miejsce – XXI Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Muzyki Gitarowej Trzęsacz-Pobierowo –2018 r.
  • I miejsce – Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Muzyki Gitarowej w Lubinie 2023 r.
  • I miejsce – Ogólnopolski Konkurs Gitarowy Gitara Viva – Kielce 2021
  • Grand Prix i I miejsce – ogólnopolski Mikołajkowy Konkurs Gitarowy dla Dzieci – Rybnik 2020
  • I miejsce – VII Ogólnopolski Wiosenny Konkurs Gitarowy 2020 Lublin
  • I miejsce – Ogólnopolski Festiwal Gitarowy „Gitara na Kresach” Chełm 2019
  • II miejsce – Nadmorski Festiwal Gitarowy Martinez w Gdyni 2024 r.
  • II miejsce – Międzynarodowy Konkurs Gitarowy Katowice 2023 r.
  • II nagroda – Albania International Guitar Competition 2022 r.
  • III miejsce – V Międzynarodowy Konkurs Gitarowy Frydek-Mistek, Czechy, 2022
  • wyróżnienie – 15th Anna Amalia Competition for Young Guitarists – Weimar, Niemcy 2021 r.

Mikołaj bierze ponadto udział w warsztatach i lekcjach mistrzowskich prowadzonych przez uznanych mistrzów gitarowych z kraju i zagranicy. Koncertował m. in. w Europejskim Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Filharmonii Krakowskiej, Łazienkach Królewskich w Warszawie, a w listopadzie tego roku na Zamku Królewskim w Warszawie.

Został stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne w 2022 roku oraz ponownie w 2024 roku.

W 2022 roku został stypendystą Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”.

Jest ponadto stypendystą: Prezydenta Miasta Tarnowa od 2018 r., Województwa Małopolskiego – od 2018 r., Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci – od 2019.

Młody artysta gra na gitarze koncertowej wykonanej w pracowni lutniczej Bogusława Teryksa w Moguncji.

Wróć do góry