W cieniu konfliktu zbrojnego za naszą wschodnią granicą trwa akademicka rywalizacja sportowa. W ubiegłym tygodniu odbyły się w Krakowie finały Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu. W obu wzięły udział reprezentacje Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie. Panie zakończyły rywalizację na miejscu 9., panowie na 6.

Jako pierwsi o medale AMP walczyli mężczyźni. Tarnowscy akademicy trafili do bardzo trudnej grupy, złożonej z zespołów UEK Kraków, AWF Warszawa oraz SGGW Warszawa. Podopieczni Krzysztofa Tomalskiego wygrali z zespołami warszawskimi (4:1 z SGGW Warszawa oraz 5:2 z AWF Warszawa), ulegli 2:5 reprezentacji UEK Kraków, dzięki czemu z drugiego miejsca awansowali do fazy pucharowej.

W ćwierćfinale zmierzyli się z PWSZ Piła. Porażka 2:3 z późniejszym zdobywcą tytułu wicemistrzowskiego spowodowała, że tarnowskim studentom pozostała walka o miejsca 5-8. W tej fazie najpierw pokonali reprezentację Uniwersytetu Przyrodniczego z Wrocławia (2:2, karne 7:6), a później doznali porażki z dobrze sobie znaną z rozgrywek środowiskowych i rywalizacji grupowej drużyną UEK Kraków (0:0, karne 5:6).

Ostatecznie studenci tarnowskiej ANS zakończyli zmagania na 6. miejscu w klasyfikacji generalnej oraz srebrnym medalu w swoim typie uczelni.

W finałach Akademickich Mistrzostw Polski zagrały również studentki tarnowskiej ANS – jako jedyne reprezentantki w swoim typie uczelni. Tarnowianki zostały rozstawione w grupie B razem z silnymi zespołami UJ Kraków, UJD Częstochowa i AWFiS Gdańsk.

Nasze zawodniczki zremisowały z UJ Kraków (2:2), wygrały z AWFiS Gdańska 4:3 i uległy UJD Częstochowa 1:2. Zajęły 3. miejsce w grupie, co pozwoliło im grać jedynie o miejsca 9-12. Tarnowskie akademiczki wygrały z Uniwersytetem Łódzkim 5:3 oraz z SGGW Warszawa 4:0 i w klasyfikacji łącznej zajęły 9. miejsce.

Oba zespoły odczuwają duży niedosyt ponieważ chciały włączyć się w walkę o medale w klasyfikacji generalnej. Potrzeba do tego jednak nieustającej koncentracji, wysiłku i czasem nieco szczęścia. Chłopcy przegrali walkę o półfinał z zespołem Piły, ostatecznie zdobyli srebro w typie i tytuł szóstej uczelni w kraju, co obiektywnie należy ocenić jako bardzo dobre osiągnięcie. W tyle za nami pozostały utytułowane uczelnie krakowskie. Na pewno 9. miejsce dziewcząt nie odzwierciedla ich potencjału, ale na tym poziomie rozgrywek, nie można sobie pozwalać na najdrobniejsze błędy. Musimy się cieszyć z miejsca w pierwszej dziesiątce, ale i tak dziękuję drużynie za ambicję i wolę walki – mówi trener, Krzysztof Tomalski.

Skład drużyny kobiet: Białoszewska Katarzyna, Chrabąszcz Aleksandra, Derus Agnieszka, Drwal Aniela, Dudziak Kornelia, Gębica Gabriela, Hynek Aleksandra, Krawczyk Gabriela, Kusion Gabriela, Piwowarczyk Karolina, Syrek Magdalena, Trytek Katarzyna, Wałaszek Paulina, Zegarlicka Aleksandra.

Skład drużyny mężczyzn: Boruch Michał, Kitrys Sebastian, Kucharczyk Krzysztof, Kuchta Maciej, Leśniak Szymon, Leżoń Paweł, Lizak Dawid, Michoń Mateusz, Noga Łukasz, Plebanek Hubert, Sieńczak Michał, Wardzała Dominik, Wójcik Igor, Łyczko Przemysław.