Firma Eltrox.pl, zajmująca się sprzedażą i montażem systemów monitoringu i alarmów, wzięła udział w Małopolskiej Nocy Naukowców 2023, wraz z Katedrą Elektrotechniki. Nasi Partnerzy zaprezentowali nowoczesne urządzenia i technologie z zakresu bezpieczeństwa i sztucznej inteligencji.

Na stoisku firmy można było zobaczyć m. in. rejestrator IP DAHUA NVR5216-EI, który może obsługiwać do 16 kamer o rozdzielczości do 32 MP i obsługuje funkcje AI, takie jak ochrona perymetryczna, wykrywanie twarzy i klasyfikacja obiektów. Jedną z kamer podłączonych do rejestratora była kamera IP TIOC DUO DAHUA IPC-PDW3849-A180-E2-AS-PV-0280B,

która integruje monitorowanie w pełnym kolorze, aktywne odstraszanie i sztuczną inteligencję. Wykorzystuje algorytm głębokiego uczenia do precyzyjnej identyfikacji ludzi i pojazdów oraz śledzenia celów. Inną kamerą prezentowaną przez firmę była kamera IP DAHUA IPC-HFW5442E-SE-0280B, która wykorzystuje technologię Starlight+ do rejestrowania obrazu o żywych kolorach nawet w warunkach słabego oświetlenia. Obsługuje zaawansowaną analizę obrazu, taką jak ochrona obwodowa, detekcja i rozpoznawanie twarzy, liczenie osób i klasyfikacja obiektów.

Eltrox.pl zaprezntowało na żywo działanie funkcji monitorowania znikającego obiektu. Polega ona na tym, że kamera wykrywa zniknięcie obiektu (np. walizki lub torby), który zostaje pozostawiony w określonym miejscu przez dłuższy czas. Kamera wysyła wtedy alarm do rejestratora lub aplikacji mobilnej, informując o podejrzanym zdarzeniu.

Odwiedzający mogli również sprawdzić funkcję wykrywania twarzy i przypisywania jej atrybutów takich jak np. ekspresja. Kamera IP TIOC DUO DAHUA IPC-PDW3849-A180-E2-AS-PV-0280B potrafi nie tylko rozpoznawać twarze ludzi, ale także analizować ich emocje. Kamera wyświetla na ekranie informację o tym, czy osoba jest szczęśliwa, smutna, zdziwiona czy zła. Funkcja ta może być użyteczna np. w marketingu lub badaniach społecznych.

Tak przygotowane stanowisko pozwoliło przeprowadzić analizę liczby odwiedzających. Za pomocą rejestratora IP DAHUA NVR5216-EI firma mogła zliczyć osoby, które zatrzymały się przy stoisku i zainteresowały się ofertą. Dane te mogą być wykorzystane do oceny skuteczności prezentacji i planowania przyszłych działań promocyjnych.

Na podstawie otrzymanych statystyk można stwierdzić, że laboratoria Katedry Elektrotechniki, w tym stoisko Eltrox odwiedziło 2639 osób, z czego 55% to kobiety, 45% mężczyźni. U 31 % osób sztuczna inteligencja zidentyfikowała radosny nastrój, normalny u 24%, zmieszany u 43%, pozostałe 2% stanowiły osoby smutne, zaskoczone, zezłoszczone lub oburzone. Wśród gości najwięcej (52%) było osób młodych, 16% dzieci, 6% nastolatków, 24% osób w średnim wieku i 2% osób starszych. Spośród odwiedzających co piąty był w okularach, a wśród tej grupy blisko 10 % w okularach słonecznych.

Dziękujemy naszym Partnerom – Eltrox.pl za udział w tym wydarzeniu, przygotowanie stanowiska i podzielenie się z nami statystykami.