Uczniowie dwóch małopolskich szkół biorących udział w projekcie Małopolskiej Chmury Edukacyjnej-Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II spędzili weekend naukowo elektryczno-elektronicznie. W piątek odbyło się spotkanie na Uczelni, gdzie młodzież poznała nowinki techniczne, prace dyplomowe, projekty studenckie i badania naukowe realizowane w dyscyplinie „automatyka, elektronika i elektrotechnika” w ANS w Tarnowie.

Uczniowie mieli okazję zapoznać się z wyposażeniem laboratoryjnym i aparaturą badawczo-dydaktyczną Wydziału Politechnicznego. Sobotę i niedzielę poświęcono na poznanie i doskonalenie programowania z wykorzystaniem sterowników Siemens. Uczniowie wykorzystywali TIA Portal i Logo! Soft Comfort – środowiska programistyczne umożliwiające programowanie, komunikację ze sterownikiem czy symulacje działania utworzonych programów. Pokazaliśmy zastosowania sterowników PLC w aplikacjach automatyki domowej i w przemyśle. Uczniowie zaprojektowali m.in. centralkę alarmową przy użyciu LOGO! Siemens, przeprowadzili testy jej działania, następnie zaprojektowali termostat utrzymujący temperaturę na zadanym poziomie, wykorzystywali też czujniki światła i zastosowali go w systemach automatyki budynkowej. W kwestii rozwiązań przemysłowych skoncentrowaliśmy się na sterowaniu linii technologicznych rozpoczynając od pokazania sposobu ich budowania, doboru odpowiednich urządzeń, czujników, elementów wykonawczych. Wirtualne linie pozwalają na wykonywanie testów ich działania bez konieczności ponoszenia wydatków na stworzenie fizycznych obiektów. Zbudowane przez uczniów linie technologiczne, wykorzystane konwejory sterowane były przez fizycznie podłączone sterowniki PLC z komputerem ze środowiskiem umożliwiającym budowę wirtualnych linii.

Zajęcia prowadzone były w laboratoriach przez pracowników Katedry Elektrotechniki. Na zakończenie zajęć certyfikaty uczniom wręczyła prof. dr hab. Małgorzata Kołpa, Rektor ANS w Tarnowie, która zwróciła uwagę młodym na potrzebę dalszej nauki, a także przedstawiła możliwości jakie w tym temacie oferuje Uczelnia.

Serdecznie dziękujemy uczniom Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie oraz Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Limanowej, że zdecydowali się zainwestować w swój rozwój zawodowy i spędzić weekend z nami. Życzymy im dalszych sukcesów i do zobaczenia w murach naszej Uczelni jako członkowie braci studenckiej. Już w następny weekend kolejne grupy uczniów będą się szkolić w naszej Uczelni.

Naukowe warsztaty weekendowe realizowane w Uczelni są rozwinięciem i uzupełnieniem zajęć online w projekcie. Pierwsze zajęcia dla pierwszej grupy już się rozpoczęły, dla drugiej inauguracja zajęć online nastąpi 11. października 2022r.

Wróć do góry