Kolejny Hackaton zdobyty przez studentów Akademii Tarnowskiej! Przygotowany przez zespół „Manager” – w składzie: Karolina Czapkowicz, Paweł Kozioł i Jakub Szaraj – projekt „Comfy Corner” zdobył główną nagrodę w Hackathonie „Tarnów – Do It Yourself” organizowanym przez Tarnowskie Centrum Dialogu.
W ubiegły weekend przez ponad trzydzieści godzin osiem zespołów pod okiem ekspertów wymyślało projekty społeczne skrojone na miarę Tarnowa. Brak snu i wytężoną pracę rekompensowały wspaniała atmosfera, inspirujące wykłady mentorów, przyjazna przestrzeń, pyszne posiłki, a ponadto profesjonalna opieka medyczna.
– Szukaliśmy bardzo szeroko tzn. problemów społecznych, próbowaliśmy je nazwać. Chcieliśmy pokazać, że tak naprawę pierwszym punktem jest zdiagnozowanie przestrzeni społecznej, poszukanie odbiorcy. Jeżeli już nam się wydaje, że go znamy, to musimy poszukać konkretnych ludzi, zapytać, jaki jest ich problem i dopiero później znaleźć dla niego rozwiązania – mówiła Magdalena Urbańska, producentka wydarzeń kulturalnych, jedna z mentorek odpowiedzialna za opiekę merytoryczną nad zespołami. W gronie ekspertów znaleźli się także: Zofia Komorowska, Marcin Maciejewski i Barbara Łączna.
Efektem burzy mózgów zespołu „Manager” był pomysł stworzenia w Tarnowie spokojnej przestrzeni pozwalającej odpocząć osobom przebodźcowanym. Paweł Kozioł, współautor projektu „Comfy Corner”, student ekonomii, tak uzasadniał potrzebę powstania w mieście tego typu miejsc – W tych czasach dużo osób mierzy się z problemami wewnętrznymi. Nie każdy ma możliwość zadbania o siebie, nie każdy ma warunki czy to mieszkalne, czy to rodzinne, żeby zapewnić sobie taką pomoc. Chcieliśmy stworzyć miejsce-przestrzeń, gdzie osoba z takimi problemami będzie miała zapewnione wszelkie środki, żeby poczuć się bezpiecznie i odizolować od przestrzeni, która powoduje zdenerwowanie czy smutek.
„Do It Yourself” to pierwszy nieinformatyczny Hackathon wygrany przez naszych studentów. Wcześniej technologiczne rozwiązania naszych żaków docenili specjaliści Hackatonu 2022 podczas Forum Gospodarczego. Główna nagroda powędrowała wtedy do Patryka Gruszowskiego i Michała Grońskiego, autorów projektu „Modernizacja Tarnowskiej Karty Miejskiej – rozbudowanie funkcjonalności Tarnowskiej Karty Miejskiej o kolejne usługi na terenie miasta w szczególności aktywizujące partnerów komercyjnych oraz wprowadzenie karty dedykowanej turystom”. Z kolei w 2021 roku w Hackathonie „Zaprogramuj Tarnów” bezkonkurencyjny okazały się projekt „Przyjazny Tarnów” wypracowany przez zespół „NON SINGELTON” – a jakżeby inaczej – reprezentujący naszą Uczelnię.