Tarnowskie spotkania z Herbertem” – takie jest hasło dwudniowej imprezy poświęconej postaci jednego z najwybitniejszych poetów w historii literatury światowej. Spotkanie organizowane w dniach 12 i 13 kwietnia w dwudziestą rocznicę śmierci autora „Pana Cogito” uświetnią wykłady i spotkania ze znawcami jego twórczości: prof. dr. Hab. Aleksandrem Fiutem oraz dr. Andrzejem Franaszkiem – autorem monumentalnej biografii Zbigniewa Herberta. Całość uzupełnią pokazy teatralne przygotowane przez studentów PWSZ oraz występy artystyczne uczniów z I i III LO w Tarnowie. Przypomnijmy, że Sejm RP rok 2018 ustanowił Rokiem Herberta.

Na 12 kwietnia zaprosiliśmy dr. Andrzeja Franaszka, autora biografii Zbigniewa Herberta, która ukaże się w najbliższych dniach – zapowiadają organizatorzy. Autor – jak piszą wydawcy – z niezwykłą uwagą i wszechstronnością portretuje Herberta. Pogmatwane losy poety wpisuje w historyczną panoramę, co sprawia, że z niemal dwóch tysięcy stron wyłania się nie tylko pasjonująca, wielowątkowa opowieść o jednym z najwybitniejszych polskich twórców XX wieku, ale i epoce, która go kształtowała i inspirowała.

PROGRAM WYDARZENIA

– Warto będzie również posłuchać profesora Aleksandra Fiuta, którego zainteresowania badawcze dotyczą pisarstwa Czesława Miłosza, literatury XX wieku, literatury Środkowej Europy oraz pogranicza literatury, socjologii, antropologii, religioznawstwa i psychologii. Profesor jest eseistą, krytykiem literackim i wykładowcą akademickim. Opublikował kilkadziesiąt prac na temat współczesnej poezji, w tym poezji Zbigniewa Herberta – dodają.

Od studentów ze Studenckiego Koła Przyjaciół Teatru dowiemy się ponadto, jak twórczość Zbigniewa Herberta była obecna na przestrzeni lat w tarnowskim teatrze.

W interpretację utworów poety zaangażowali się także studenci z Grupy Teatralnej „Słowo Daje” działającej w PWSZ w Tarnowie, którzy przygotowali zdarzenie artystyczne „Powiedzieć Herbert”.

– 13 kwietnia zapraszamy zaś na Ławeczkę Herberta przy Wałowej 10. Warto posłuchać interpretacji muzycznych utworów poety w opracowaniu uzdolnionych młodych ludzi z I i III LO w Tarnowie, a także wysłuchać dramatu poetyckiego Herberta czytanego z udziałem aktorów tarnowskiego teatru – dodają organizatorzy.

Spotkaniom towarzyszyć będzie wystawa twórczości Zbigniewa Herberta zorganizowana przez Bibliotekę Miejską w Tarnowie.

Organizatorami Tarnowskich Spotkań z Herbertem są: tarnowski oddział Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, Zakład Filologii Polskiej PWSZ, Miejska Biblioteka Publiczna, Teatr Solskiego, I LO oraz III LO w Tarnowie.

Wróć do góry