„Ostatnia Wieczerza XXI” oraz prace: „Panta Rhei – Alegoria Czasu”, „Kawiarenka” oraz „Sztorm”,, autorstwa dra Piotra Barszczowskiego, wykładowcy Wydziału Sztuki, zostały wyróżnione złotym medalem im. Wawrzyńca Wspaniałego „Lorenzo il Magnifico” w kategorii Sztuki Multimedialn podczas XIII Biennale Sztuki we Florencji. Neowitraż docenili także zwiedzający wystawę i otrzymał nagrodę publiczności. 

Neowitraż „OSTATNIA WIECZERZA XXI” jest nową wizją wydarzenia biblijnego, próbą rezygnacji z silnego wzoru jakim jest kompozycja „długiej ławy Da Vinciego” na rzecz nowatorskiego rozwiązania w warstwie plastyczno-teologicznej. Dr Piotr  Barszczowski proponuje nowy układ kompozycji, niespodziewaną perspektywę; osadza biblijną historię w XXI wieku, stosuje Złoty Podział, bryły platońskie, atrybuty, znaki i symbole.

„Neowitraż” stanowi autorską technikę łączącą stare tradycje warsztatu malarskiego i witrażowego z nowoczesnymi technologiami cyfrowymi foto-kolażu i druku. Kolaż zdjęć został wypełniony 2021 elementami powiększonych pod mikroskopem zdjęć chleba i wina, przez co ponad 2 tys. zdjęć chleba i wina dosłownie i w przenośni mówi o ustanowieniu przez Jezusa Eucharystii. Obraz został naniesiony na specjalne płótno do podświetlania.

W projekcie wzięli udział statyści dobrani do poszczególnych ról, występujący w swoich codziennych ubraniach. W 26-osobowej grupie młodych ludzi znaleźli się ówcześni studenci Wydziału Sztuki naszej Uczelni – Natalia Sikora (grająca postać św. Jana), Robert Karwat (wcielający się w rolę Jezusa) i Kamil Żurek (użyczył wizerunku do przedstawienia św. Piotra).

Wróć do góry