Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie zapraszają na wykład prof. Janusza Górskiego „Niesamowity Józef Wilkoń. Dlaczego Józef Wilkoń jest najlepszym polskim ilustratorem (w historii)”.

Wykład o ilustracji Wilkonia w kontekście historii polskiej ilustracji książkowej (i o wpływach obcych na jego twórczość) jest nawiązaniem do wystawy Józef Wilkoń, którą BWA w Tarnowie prezentowało w Pałacyku Strzeleckim od lipca do września b.r. Wystawie towarzyszył album Józef Wilkoń. Szum drzew, pod redakcją i w oprawie graficznej prof. Janusza Górskiego. Album będzie można nabyć podczas wykładu w cenie 60 zł.

Prowadzenie: prof. Janusz Górski
Czwartek 24.10.2013, g. 13:00, wstęp wolny
Aula 017 Budynku C PWSZ (Centrum Nowoczesnych Technologii – Instytut Politechniczny), ul. Mickiewicza 8

Janusz Górski – grafik, projektant książek, profesor na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku / wielokrotnie nagradzany i wyróżniany w konkursie Najpiękniejsze Książki Roku / współzałożyciel wydawnictwa słowo/obraz, nadał styl publikacjom tej oficyny / dyrektor artystyczny wydawnictwa czysty warsztat / redaktor serii wydawniczej „Biblioteka typografii” / kurator Bałtyckich Spotkań Ilustratorów / autor tomu rozmów z twórcami polskiej szkoły grafiki Jak ktoś mógł na to pozwolić! (2011) oraz monografii Józef Wilkoń. Szum drzew (2013).

Józef Wilkoń – ilustrator, malarz, rzeźbiarz, twórca plakatów i scenografii teatralnych. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w 1955 r.) oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom w 1954 r.). Zilustrował ponad 100 książek dla dzieci i dorosłych w kraju (m.in. Pana Tadeusz w 1973 r.) oraz ponad 80 książek dla dzieci za granicą. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. Deutcher Jugedbuchpreis (1964), Nagrodę Państwową za Twórczość dla dzieci (1974) oraz Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt Twórczości w 2005 r. W 2010 r. roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz otrzymał Złote Berło Fundacji Kultury Polskiej Wystawiał w wielu galeriach i muzeach świata od Centrum Pompidou (1989) po Narodową Galerię Zachęta w 2006 roku, gdzie jego wystawa osiągnęła rekordową frekwencję. Jego prace znajdują się w licznych galeriach i muzeach m.in. Muzeum Ilustracji w Moulin we Francji, w Muzeum Ilustracji w Oshima, Azumino, Koruisaua w Japonii oraz w Muzeum Literatury i Bibliotece Narodowej w Warszawie. W 2009 roku ukazało się albumowe wydanie Księgi Dżungli z jego ilustracjami.

Mecenas BWA: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Polska Spółka Gazownictwa
Partner: Grupa Azoty

Wróć do góry