Mewy to nie tylko ptaki. MEW – to oficjalny skrót Małych Elektrowni Wodnych, jednego ze źródeł odnawialnej energii (OZE). O OZE powstało wiele mitów, a jak zawsze najwięcej do powiedzenia o nich mają ci, którzy o rzeczy nie mają pojęcia.

Studenci ochrony środowiska w trakcie czerwcowego wyjazdu odwiedzili cztery MEW-y: w Czorsztynie, w Rożnowie, w Czchowie oraz w Mokrzcu koło Pilzna. Badano efektywność energetyczną, elektrowni ale również uciążliwość dla środowiska. Elektrownie wodne chociaż produkują „czystą” energię, zmieniając reżim wodny, tworzą cofkę stojącej wody powyżej zapory oraz utrudniają migrację ryb. Akurat ten ostatni problem potrafimy rozwiązać budując specjalne przepławki dla ryb i organizmów wodnych. Na obiekcie Mokrzcu, po ponad 20 latach jego funkcjonowania w ubiegłym roku wreszcie wybudowano jedną z najnowocześniejszych przepławek. Poniżej fotorelacja studentki ochrony środowiska Pani Weroniki Serwińskiej.

Chcesz dowiedzieć się więcej o elektrowniach wodnych, projektowaniu przepławek, ochronie naszej planety? Studiuj na jednej z naszych dwóch nowych specjalności (od 2022):

– Ochrona przyrody i monitoring środowiska;

– Odnawialne źródła energii i bhp;

https://anstar.edu.pl/wydzialy/wydzial-matematyczno-przyrodniczy/kierunki/ochrona-srodowiska/specjalnosci/

Wróć do góry