31 października w Obserwatorium Królowej Jadwigi w Rzepienniku Biskupim Akademia Tarnowska podpisała porozumienie o współpracy ze Stowarzyszeniem Astronomia Nova. Współpraca, o której rozmawiali m.in. Prorektor ds. Nauki i Rozwoju dr hab. Rafał Kurczab i dr Bogdan Wszołek (współtwórca Obserwatorium), rozwinie działalność naukową i dydaktyczną AT związaną z eksploracją kosmosu.
Porozumienie z największym w Polsce prywatnym obserwatorium astronomicznym daje nam możliwość poszerzenia kręgu zainteresowań naukowych naszych wykładowców i studentów. Dostęp do infrastruktury obserwatorium umożliwi pisanie prac dyplomowych, zwłaszcza studentom Wydziału Politechnicznego, dotyczących nie tylko samego kosmosu, ale całej branży kosmicznej, która w Polsce zaczyna się dynamicznie rozwijać – mówi Prorektor ds. Nauki i Rozwoju dr hab. Rafał Kurczab, prof. AT.
Plany współpracy obejmują: wspieranie prac kół naukowych, tworzenie nowych kierunków studiów związanych z technologiami kosmicznymi oraz organizowanie spotkań i konferencji naukowych i popularnonaukowych . Wspólnymi siłami naukowców Astronomia Nova i Akademii Tarnowskiej będziemy popularyzować nauki o kosmosie, nie tylko w środowisku akademickim – dodaje Prorektor.
Stowarzyszenie Astronomia Nova wspierało już merytorycznie projekt Studenckiego Koła Naukowego AMPER „System kontroli naziemnej radiosond stratosferycznych”, realizowany przez studentów elektroniki i telekomunikacji, mechatroniki, inżynierii materiałowej i wzornictwa. W ramach projektu do stratosfery zostały wysłane trzy zakończone powodzeniem misje. Podpisane porozumienie otwiera nowe możliwości także w tym obszarze współpracy.
Stowarzyszenie Astronomia Nova wspiera powstawanie prac badawczych i popularyzuje wiedzę w zakresie astronomii, astronautyki i nauk pokrewnych. W swych szeregach zrzesza wielu wybitnych naukowców polskich i zagranicznych będących uznanymi autorytetami w zakresie astronomii i technologii kosmicznych. Honorowym członkiem jest min. ks. prof. Michał Heller. Stowarzyszenie wydaje również własne czasopismo naukowe „Annales Astronomiae Novae”.