To doskonała informacja dla całego środowiska sportowego Tarnowa i regionu. Już niebawem Akademia Tarnowska wzbogaci się o zupełnie nową jednostkę – Akademickie Centrum Sportu. Jego powstanie, m.in. pozwoli rozszerzyć ofertę usług w zakresie kultury fizycznej: kursów instruktorskich, specjalistycznych szkoleń, zajęć ruchowych dla wszystkich zainteresowanych, w tym, co istotne – także spoza społeczności akademickiej. W powstaniu Centrum pomoże z pewnością ministerialne wsparcie z programu Sportowa Polska. Uczelnia podpisała już umowę w tej sprawie. Wszystkie inwestycje pochłoną niemal milion złotych, a dotacja Ministerstwa Sportu wyniesie prawie 400 tys. zł.
– W ciągu ćwierćwiecza zbudowaliśmy w Tarnowie od zera jeden z najlepszych klubów AZS w kraju. Nasi zawodnicy zdobywali medale Igrzysk Olimpijskich, Igrzysk Paralimpijskich, mistrzostw Polski, Europy oraz Świata, czy Akademickich Mistrzostw Polski. Te sukcesy stały się możliwe, bo utalentowanym i niezwykle ciężko pracującym zawodnikom-studentom oraz trenerom stworzyliśmy doskonałą bazę do rozwoju. Bez tego Tarnów nie byłby nazywany najmocniejszym ośrodkiem wspinaczki sportowej na czas w kraju – mówi Rektor Akademii Tarnowskiej, dr hab. Małgorzata Kołpa.
Teraz z imponującego zaplecza sportowego będzie mogło korzystać jeszcze więcej osób. – Nasze obiekty od kilku lat udostępniamy wszystkim zainteresowanym. Bardzo mnie cieszy, że korzystają z nich nie tylko akademicy, ale także osoby spoza Uczelni. Nie chcemy jednak spocząć na laurach i dlatego podjęliśmy decyzję o dalszym, systemowym rozwijaniu potencjału sportowego naszej Uczelni. Akademickie Centrum Sportu ma w tym pomóc – dodaje.
Zaplanowane na najbliższe miesiące inwestycje, współfinansowane z programu Sportowa Polska dotyczą trzech głównych zadań: modernizacji ściany wspinaczkowej poprzez wymianę zużytego poszycia i przy okazji zmiany sposobu jego mocowania do konstrukcji, modernizacji oświetlenia hali poprzez wymianę na lampy LED wraz z systemem sterowania oświetleniem oraz zakupu i montażu nowego wyposażenia dla siłowni oraz sali cardio.
– Te inwestycje pozwolą Uczelni oferować zainteresowanym jeszcze więcej usług w obszarze kultury fizycznej i sportu na jeszcze wyższym poziomie. Oczywiście nie bez znaczenia jest to, że poprawią także, i tak wysoki, komfort treningów naszym mistrzom oraz uczestnictwa w zajęciach studentom. Inwestycje pomogą wcielić w życie ideę utworzenia Akademickiego Centrum Sportu – jednostki, jaka marzyła nam się od lat, a teraz staje się rzeczywistością – zapowiada Prezes KU AZS AT, Wojciech Nowak.
ACS nie tylko usprawni obsługę korzystających z obiektów sportowych AT, ale ponadto pozwoli rozszerzyć ofertę usług w zakresie kultury fizycznej: kursów instruktorskich, szkoleń, czy wielorakich zajęć ruchowych. Będą mogli z nich korzystać nie tylko studenci i wykładowcy, ale także osoby spoza społeczności akademickiej. – Skąd wiemy, że to bardzo potrzebne? Swego rodzaju testem była ofertazajęć z futsalu dla dziewcząt, która spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem środowiska sportowego – dodaje Wojciech Nowak.
Na bazie Akademickiego Centrum Sportu Uczelnia zamierza stworzyć pierwsze w kraju tak kompleksowe centrum szkoleniowo-treningowe dla wspinaczy na czas. – Chcemy wykorzystać potencjał tarnowskiego środowiska sportowego – doświadczonych trenerów i zawodników. Modernizacja ściany i przywrócenie jej najwyższych parametrów użytkowych to tylko wstęp. Chcemy szkolić zawodników, trenerów, wykorzystywać nie tylko doświadczenie sportowe, ale i potencjał naukowy uczelni – precyzuje Wojciech Nowak.
Już obecnie z trenerami i zawodnikami pracują fizjoterapeuci, psychologowie oraz informatycy, których zespół działający pod kierunkiem dr. inż. Adama Pieprzyckiego realizuje projekt badawczy Melius Ascendobudując inteligentny system wspomagający trening wspinaczkowy.
O tym, jak wspaniałe efekty może przynieść rozwijanie tych idei świadczyć może ostatnia wizyta w Tarnowie reprezentantów Indonezji, Stanów Zjednoczonych oraz Nowej Zelandii we wspinaczce sportowej na czas. – Indonezja to obecnie najmocniejsza chyba reprezentacja na świecie, która gościła u nas na zaproszenie Marcina Dzieńskiego i Ani Brożek. Goście z Azji trenowali na naszej ścianie po wygraniu Pucharu Świata w Krakowie – kończy Nowak licząc na to, że rozwój idei Akademickiego Centrum Sportu pozwoli uczynić z Tarnowa jeszcze mocniejszy ośrodek sportowy.