Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło coroczne zestawienie wyników rekrutacji polskich uczelni. Akademia Tarnowska z liczbą 1864 kandydatów na rok akademicki 2023/2024 uplasowała się na pierwszym miejscu w gronie publicznych uczelni zawodowych, co oznacza że dziewiąty rok z rzędu jest najchętniej wybieraną przez kandydatów uczelnią tego typu w Polsce.

Drugie miejsce w zestawieniu należy do Collegium Witelona Uczelni Państwowej (1422), a trzecie do Akademii Bialskiej im. Jana Pawła II (1 359).

Najczęściej wybieranymi przez kandydatów uczelniami podczas ubiegłego cyklu rekrutacyjnego były: Uniwersytet Warszawski (50 198 osób), Uniwersytet Jagielloński (39 434) i Politechnika Warszawska (38 091).

Dane Ministerstwa Edukacji i Nauki dotyczące rekrutacji na studia co roku potwierdzają, że Akademia Tarnowska rozwija się w dobrym kierunku. Pomimo zauważalnego spadku zainteresowania młodych ludzi studiami wciąż cieszymy się dużym zaufaniem wśród osób chcących podjąć naukę na studiach pierwszego i drugiego stopnia. Pozostanie na czele stawki jest dla nas dużym wyróżnieniem, ale i zobowiązaniem: wyłącznie dalszą ciężką pracą będziemy mogli sprostać oczekiwaniom naszych studentów  – przyznaje dr hab. Małgorzata Kołpa, prof. AT

Bogata, ciągle zmieniająca się oferta dydaktyczna, przyciąga kandydatów, którzy cenią sobie łącznie akademickich standardów z dobrym przygotowaniem do podjęcia pracy zaraz po studiach. – Podczas rozmów z absolwentami często słyszę, że praktyczny komponent kształcenia, który zachowaliśmy po zmianie statusu i nazwy 1 czerwca 2023 roku, pozwala ukończyć studia w Tarnowie już z dużą dawką doświadczenia zawodowego, cennego na rynku pracy. W tym miejscu wspomnę, że w  niezależnym rankingu polskich uczelni „Perspektywy” w kategorii „ekonomiczne losy absolwentów” uzyskaliśmy mocny wynik 90,97 punktów – dodaje Małgorzata Kołpa.

Najwięcej studentów na I roku studiów zostało przyjętych w Akademii Tarnowskiej na kierunek pielęgniarstwo (201). Drugim najpopularniejszym kierunkiem okazała się administracja (188 przyjętych), a trzecim – informatyka (119). W gronie najchętniej wybieranych znalazły się także: ekonomia (118), filologia angielska (116), psychologia (112) i fizjoterapia (105). Psychologia jest nowością w ofercie studiów AT. W obecnym roku akademickim rozpoczęliśmy kształcenie także na kierunkach: język francuski dla potrzeb zawodowych, języki obce w komunikacji (e-)biznesowej oraz technologia i zarządzanie produkcją.

Wiemy już, że kandydaci, którzy wybiorą Akademię Tarnowską w przyszłym roku, będą mogli ubiegać się o przyjęcie na studia na kierunek lekarski oraz finanse i rachunkowość. W przygotowaniu są także studia II stopnia na kierunku grafika projektowa. Już teraz zapraszam do wzięcia udziału w rekrutacji, która rozpocznie się w czerwcu 2024 roku i do dołączenia do naszej Społecznościn–  kończy Rektor Kołpa.

Na I rok studiów w roku akademickim 2023/2024 w uczelniach nadzorowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki przyjęto łącznie 441 823 osób (w tym 297 525 do uczelni publicznych), z czego na studia pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie 336 952 osoby, a studia drugiego stopnia – 104 871.

Najpopularniejsze dyscypliny według ogólnej liczby zgłoszeń kandydatów na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie:

  • nauki o zarządzaniu i jakości – 72 519
  • informatyka techniczna i telekomunikacja – 67 268
  • ekonomia i finanse – 55 664
  • językoznawstwo – 49 619
  • psychologia – 43 677

Najpopularniejsze kierunki studiów na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich według ogólnej liczby zgłoszeń kandydatów:

  • informatyka – 43607
  • psychologia – 42267
  • zarządzanie – 33739′
  • kierunek lekarski (bez uczelni medycznych, nadzorowanych przez Ministra Zdrowia) – 32264
  • prawo – 23657

Najpopularniejsze kierunku według liczby zgłoszeń kandydatów na jedno miejsce:

  • informatyka społeczna (30,4)
  • koreanistyka (30,1)
  • zielone technologie (28,4)
  • orientalistyka – koreanistyka (19,9)
  • informatyka i systemy inteligentne (18,0)

Więcej informacji na temat zestawienia można znaleźć na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Wróć do góry