Piątek, 4 marca warto spędzić w murach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Największa uczelnia regionu organizuje wtedy Dzień Otwarty. To doskonała okazja nie tylko do zapoznania się z ofertą edukacyjną PWSZ, ale także obejrzenia ciekawych prezentacji, wzięcia udziału w eksperymentach i pokazach, obejrzenia szkoły „od wewnątrz”, czy w końcu wygrania cennych nagród, które czekają na uczestników gry terenowej.
– Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie istnieje od osiemnastu lat i jest najstarszą w Polsce publiczną uczelnią zawodową oraz jedną z największych uczelni tego typu. Od wielu lat PWSZ w Tarnowie zajmuje poczesne miejsce w rankingach publicznych uczelni zawodowych. Mamy nie tylko świetne warunki lokalowe, ale przede wszystkim bogatą ofertę dydaktyczną. Różnorodność kierunków kształcenia pozwoli każdemu znaleźć studia odpowiednie dla jego talentów i marzeń – mówi JM Rektor, dr hab. inż. Jadwiga Laska, prof. PWSZ.
Dzień Otwarty to wspólne dzieło społeczności PWSZ. W jego organizację włączyli się bowiem nie tylko pracownicy wszystkich Instytutów działających w uczelni, ale także studenci, którzy chcą „pochwalić się” swoją szkołą. Dzięki temu program imprezy liczy kilkadziesiąt pozycji.
– Zależało nam, by w kilka godzin pokazać nasze najmocniejsze strony – od pracowników przez bazę lokalową do nowoczesnego sprzętu wykorzystywanego w procesie kształcenia studentów – tłumaczy Piotr Kopa, szef Biura Promocji PWSZ.
Szczegółowy program działań można znaleźć TUTAJ, warto jednak wymienić kilka jego pozycji.
– Z punktu widzenia tegorocznych maturzystów kluczowa wydaje się możliwość zdobycia wiadomości na temat uczelni „u źródeł”. Każdy Zakład, każdy Instytut – poza innymi atrakcjami – przygotował bowiem punkty informacyjne, które działać będą przez cały czas trwania Dnia Otwartego – wyjaśnia Monika Grela z Biura Promocji PWSZ, koordynatorka przedsięwzięcia.
PROGRAM DNIA OTWARTEGO W SKRÓCIE
Instytut Humanistyczny zaprasza na m.in: gry i konkursy tematycznie związane ze sztuką, historią, geografią krajów frankofońskich oraz niemieckojęzycznych; warsztaty teatralne i aktorskie, wizytę w „pokoju medialnym”, podczas której uczestnicy tworzyć będą podstawy dobrze zaplanowanej kampanii medialnej.
Instytut Matematyczno-Przyrodniczy przygotował z kolei: prezentacje widowiskowych chemicznych doświadczeń laboratoryjnych, projekcje filmów legendarnego reżysera Davida Attenborougha, wystawę minerałów, wykład o odnawialnych źródłach energii, a także pokazy slajdów, zdjęć i sprzętu używanego w trakcie badań.
Instytut Politechniczny zaprasza na m.in.: szybki kurs programowania robota, warsztaty z modelowania 3D i kryptografii, wykłady poświęcone informatyce, pokaz sprzętu, m.in kamer termowizyjnych, czy wizytę w laboratorium materiałowym.
Instytut Ochrony Zdrowia przygotował m.in.: liczne badania i testy medyczne określające zdrowie, sprawność i tężyznę fizyczną chętnych, możliwość skorzystania z różnych form masażu (ręczny, przyrządowy, gorącymi kamieniami, bańką chińską) i innych zabiegów, prezentacje nowoczesnych pracowni fizyko- i kinezyterapii, testowanie sprzętu, który wykorzystywany jest podczas studiów, czy pokazy związane z wykorzystaniem muzyki i tańca w procesie rehabilitacyjnym.
Instytut Administracyjno-Ekonomiczny zaprasza na m.in.: gry i quizy z nagrodami dotyczące podstaw prawa i administracji, prezentacje multimedialne, czy zwiedzanie wyjątkowego w polskich warunkach szkolnych Symulacyjnego Przedsiębiorstwa Turystycznego „Symtur”.
Instytut Sztuki przygotował m.in.: warsztaty z rysunku, projektowania ubioru i produktu, wykłady i ćwiczenia z projektowania znaku graficznego, czy prezentacje najważniejszych technik graficznych.
Program Dnia Otwartego uzupełnia gra terenowa z bardzo atrakcyjnymi nagrodami. – To zabawa dla wytypowanych przez szkoły drużyn, które zmierzą się w kilkunastoma bardzo zróżnicowanymi zadaniami, wymagającymi od uczestników nie tylko wiedzy ogólnej, ale także umiejętności pracy w zespole, podejmowania decyzji działając pod presją czasu, a nawet… sprawności fizycznej – tłumaczy Monika Grela. – Na zgłoszenia chętnych do wzięcia udziału w grze czekamy jeszcze do środy, 24 lutego – dodaje.
Zwycięskie drużyny wygrają dla swoich szkół m.in. mikroskopy i preparaty laboratoryjne, a dla siebie atrakcyjne upominki przydatne w codziennej edukacji.
Do programu Dnia Otwartego swoje „trzy grosze” dołożyły także inne jednostki ogólnouczelniane działające w PWSZ. Dział Współpracy z Zagranicą przedstawi możliwości, jakie daje studentom współpraca międzynarodowa Uczelni, Biblioteka zaprosi na wystawę malarstwa, Dział Pomocy Materialnej opowie o możliwościach wsparcia dla mniej zamożnych studentów, a Studium Języków Obcych pokaże w jak komfortowych warunkach szlifować na uczelni języki.