Witamy wszystkich Odkrywców na Małopolskiej Nocy Naukowców!

Drodzy Poszukiwacze naukowych doświadczeń, w tym roku nie możemy, niestety, gościć Was w murach naszej Uczelni i Szkół, dlatego przychodzimy do Waszych domów, by podzielić się niezwykle interesującymi materiałami: wykładami, prezentacjami, pokazami, quizami i zabawami. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.  Zaczynamy już o 14.00.

Życzymy udanych naukowych poszukiwań 😉 !

Przy każdym z wydarzeń podaliśmy godzinę rozpoczęcia (premiery filmu lub otwarcia quizu). Do filmów będziecie mogli wracać wielokrotnie później, ponieważ udostępniamy je w naszych otwartych zasobach.

PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA ZAWODOWA W TARNOWIE

Wydział Administracyjno-Ekonomiczny

Katedra Ekonomii

„Z ekonomią za pan brat”

  • Test wiedzy ekonomicznej: „Ekonomio, jak dobrze Cię znamy?” Konkurs polega na poprawnym uzupełnieniu otrzymanego od prowadzących testu. Uczestnik, który zdobędzie najwięcej punktów, wygrywa. Link aktywny od 13.00 do końca dnia.
  • Gra „Waluty świata” składa się z 10 pytań i polega na dopasowaniu waluty do podanego kraju. Link aktywny od 13.00 do końca dnia.
  • „Spotkanie ze Studenckim Kołem Naukowym MANAGER” –  spotkanie na żywo prowadzone na platformie Microsoft Teams. W relacji będą uczestniczyć członkowie organizacji studenckiej, z którymi będzie można porozmawiać o ekonomii i zarządzaniu. Spotkanie rozpocznie się o 17.00 i potrwa do 18.30.

Wydział Humanistyczny

Katedra Filologii

„Filologia otwiera na świat”

Filologia angielska

  • Test językowy. Zapraszamy do zaprzyjaźnienia się z idiomami i wyrażeniami popularnymi w codziennym życiu Brytyjczyków! W teście znajdą się dwa rodzaje pytań: wybierz poprawną odpowiedź lub wstaw brakujące słowo. Na wykonanie zadań (50 pytań) przewidziana jest godzina. Na koniec testu kliknij „Zobacz prawidłowe odpowiedzi”, aby poznać wynik. Link będzie aktywny od 14.00 do 18.00. Powodzenia!

Filologia germańska

Filologia romańska 

  • Gra w pétanque, to znana już w starożytnym Rzymie, rozgrywana od początków XX wieku na terenie Prowansji (południe Francji)  gra w bule, boccia natomiast to jej wersja skierowana do osób z ograniczoną sprawnością. Instruktaż gry do pobrania: Pétanque

Wydział Matematyczno-Przyrodniczy

Katedra Chemii

Nagrody Ig Nobla, zwane także Antynoblami, są humorystycznym odpowiednikiem Nagród Nobla; przyznawanymi za prace naukowe, które w pierwszej kolejności wywołują uśmiech, a potem dopiero skłaniają do myślenia. Ideą tych wyróżnień jest popularyzowanie nauki i pokazanie, że odkrycia i wynalazki mogą także sprawiać wiele frajdy. Wykład będzie miał charakter przeglądu najbardziej interesujących i szokujących nagród Ig Nobla przyznawanych w dziedzinie chemii. 14.30

  • Eksperymenty „Niecodzienne zjawiska”

Pokazy chemiczne podzielone na dwie części prezentują różne typy reakcji chemicznych i niecodziennych zjawisk: od spalania, przez emisję światła, aż po nietypową kinetykę reakcji chemicznych. Życzymy niezapomnianych wrażeń w odkrywaniu chemicznego świata! Część 1 (14.00) i część 2 (16.00).

Katedra Matematyki

„Matematyka jest sztuką”

  • Wykład: „Udział matematyków polskich w Bitwie Warszawskiej i II wojnie światowej”

W tym roku mija 100 lat od Bitwy Warszawskiej. Do zwycięstwa  wojska w znacznej mierze przyczyniła się niewielka grupa polskich matematyków, którym udało się złamać rosyjskie szyfry. Ponadto część tego grona zasiliła Biuro Szyfrów mające ogromny wkład w złamanie szyfru Enigmy. Ze względu na objęcie tajemnicą dokumentów ta pasjonująca wiedza historyczna znana jest szerszej publiczności dopiero od niedawna. W tej niezwykłej historii znajdziemy również pewien tarnowski wątek – niewielki wprawdzie – ale wart uświadomienia.

Plik do pobrania: Wkład Polaków w złamanie szyfru Enigmy

Wydział Ochrony Zdrowia

Katedra Fizjoterapii

Katedra Pielęgniarstwa

Wydaje się, że łatwo jest zadbać o ten mały obszar w jamie ustnej, a jednak wiele osób ma trudności z prawidłową higieną. W ubiegłych latach podczas realnych spotkań na MNN dzieci i młodzież miała okazję samodzielnie poćwiczyć prawidłową technikę mycia zębów i sprawdzić, czy dobrze to robią. Rodzice obecni przy małych uczestnikach często z dużym zaskoczeniem patrzyli na wyniki testów barwnych pokazujących skuteczność mycia. Duża część osób posługuje się szczoteczką elektryczną z przeświadczeniem, że nowa technologia wszystko za nas zrobi, prawie bez dotykania zębów – a jednak tak nie jest.

Wydział Politechniczny

Katedra Automatyki i Robotyki

Katedra Elektrotechniki

KODY DO GRY (działają do czasu wyczerpania miejsc!):
Kod do gry/ Game PIN: 07438285
lub/ Game PIN: 02914720
lub/ Game PIN: 08605457
lub/ Game PIN: 07355195
lub/ Game PIN: 08907600

Katedra Elektroniki, Telekomunikacji i Mechatroniki

Prezentacje projektów zrealizowanych przez studentów i pracowników Katedry oraz członków Koła Naukowego Elektroników „AMPER”:

Katedra Informatyki

Wydział Sztuki

Katedra Wzornictwa

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA W TARNOWIE

Pracownia biologiczna

Pokazy i eksperymenty: „W świecie leśnych skrzatów”

Pracownia chemiczna

Pokazy instruktażowe doświadczeń, które można wykonać w domu (głównie dla dzieci):

Pracownia Matematyczna 

Pracownia Fizyczna 

Pracownia geograficzna 

ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH I TECHNICZNYCH IM. JANA SZCZEPANIKA WRAZ Z FUNDACJĄ IM. JANA SZCZEPANIKA W TARNOWIE

 

Na skróty

Klikając TUTAJ, znajdą Państwo wszystkie playlisty grupujące filmy poszczególnych katedr naszej Uczelni oraz pracowni III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Tarnowie. Natomiast TU dostępne są wszystkie listy odtwarzania pracowni Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika w Tarnowie.

 

Projekt pn. „European Researchers’ Night 2020 in Małopolska” („Małopolska Noc Naukowców 2020”) współfinansowany jest ze środków programu ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020” na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr 954882 w ramach działania „Maria Skłodowska-Curie”.

 

Wróć do góry