Elektrotechnika jak co roku w ostatni piątek września zaprezentowała swój potencjał. Pokazy piorunującej muzyki rozpoczęły w sali D05, gdzie można było zobaczyć i wysłuchać wyładowań elektrycznych o określonym czasie trwania, różnym tonie i natężeniu i zmiennej częstości powtarzania – czyli usłyszeć muzykę wydobywającą się z „Muzycznej Tesli”. Znane utwory zyskały tutaj nowe brzmienie. Kolejną atrakcją były zabawy techniczne elektryczno-elektroniczne czyli warsztaty w trakcie których uczestnicy dowiedzieli się jak zmierzyć natężenie prądu elektrycznego, ile wynosi wartość napięcia elektrycznego w gniazdu elektrycznym. Poprzez zabawę budowali podstawowe obwody elektryczne i je zabezpieczali. Dla nieco starszych uczniów otwarte były laboratoria wraz z wyposażeniem, gdzie poznać można było m.in. niektóre projekty studenckie, czy stanowiska dydaktyczne na których studenci wykonują pomiary. Zwiedzający dowiedzieli się jakie prace wykonane zostały w Katedrze Elektrotechniki, jakie są zasady realizacji prac inżynierskich, jakie są możliwe ścieżki dyplomowania, jakie przedmioty i moduły obieralne może wybrać student elektrotechniki. Ciekawą nowością w tym roku była prezentacja możliwości wykorzystania środowiska CAD do realizowania celów edukacyjnych przez zabawę. Uczestnicy mogli współtworzyć gry edukacyjne z wykorzystaniem elementów programowania i rysunku technicznego w środowisku CAD. Uczestnicy zaangażowani byli do tworzenia własnej fabuły gry, przewidziano także możliwość zapoznania się z formułą egzaminu zawodowego z uwzględnieniem potrzeb edukacyjnych uczniów i uczennic techników.

Razem z Katedrą Elektrotechniki był także nasz Partner – Tauron Dystrybucja S.A. Odział w Tarnowie, który zaprezentował urządzenia wykorzystywane do prac pod napięciem na liniach energetycznych średniego napięcia.

Pokazany był podest ruchomy przejezdny wykorzystywany do prac w technologii pod napięciem na liniach energetycznych średniego napięcia. Zademonstrowano model Altec A50-OC na podwoziu MAN  TGM 18.250 4*4 BB, o przegubowym typie podnośnika serii A o napięciu pracy do 69 kV (wysokość robocza 16,6 m, zasięg do 13,2 m, maksymalne obciążenie kosza 363 kg, maksymalne obciążenie żurawika 453,6 kg). Odbyły się także pokazy Mobilnego Urządzenia Zasilającego (MUZ) czyli innowacyjnego urządzenia zaprojektowanego i zbudowanego przez energetyków z TAURON Dystrybucja S.A. , które jest w stanie jednocześnie zasilić ok. 1000 gospodarstw. MUZ wykorzystywany jest w przypadku awarii sieci średniego napięcia lub prowadzenia prac modernizacyjnych gdzie podłączenie urządzenia odbywa się bez wyłączania linii energetycznej. Agregat zabudowany na samochodzie marki MAN z napędem 4×4 (Agregat prądotwórczy o mocy 580 kW, prąd maksymalny 938 A, napięcie robocze 420/230 V).

Wróć do góry