Rok akademicki 2024/25 trwa co prawda w najlepsze, ale zawsze jest dobry czas na prezentację wakacyjnych aktywności naszych studentów. W sierpniu, dziesięcioro z nich, wraz z prof. Elżbietą Osewską uczestniczyło w Europejskiej Szkole Letniej w Splicie (Chorwacja).

W ramach Szkoły Letniej studenci mogli wziąć udział w kompleksowym doświadczeniu edukacyjnym, które obejmowało tematy ekonomiczne, historyczne, społeczne, kulturowe, pedagogiczne, psychologiczne i etyczne.

Interesujące zajęcia dydaktyczne prowadzone przez cenionych ekspertów z Europy i Stanów Zjednoczonych Ameryki pozwoliły nie tylko pogłębić wiedzę, doskonalić umiejętności, ale również wzmocnić swój integralny rozwój oraz nawiązać międzynarodowe kontakty.

Europejska Szkoła Letnia została zorganizowana przez Catholic University of Croatia we współpracy z University of Ljubljana (Słowenia), Pázmány Péter University (Węgry) i Akademią Tarnowską na temat: Distribution of wealth and integral human development: The contribution of the Economy of Francesco w ramach the Blended Intensive Program Erasmus+.

– Hasło „szkoła letnia” dla niektórych może brzmieć niedorzecznie. Jak to? Uczyć się w wakacje? Zapisując się na to wydarzenie, część z nas na pewno miała w głowie jedynie wizję pięknych krajobrazów chorwackiego Splitu. Ale kiedy pojawił się plan wykładów i warsztatów, aż zaniemówiliśmy. Na szczęście na miejscu okazało się, że zajęć jest mniej, a wszystkie oferują wiedzę z różnych dziedzin – m.in. historii, ekonomii, a nawet pedagogiki. Tematem szkoły letniej była Ekonomia Franciszka – stworzona przez św. Franciszka z Asyżu, a promowana przez obecnego papieża. Ma ona na celu odnowę gospodarki zorientowanej na ubogich, dobro wspólne i troskę o stworzenie. Zajęcia prowadzone były w języku angielskim, co stanowiło również dobrą okazję do powtórki i przećwiczenia praktycznej strony jego znajomości. Co więcej, mieliśmy okazję wspólnie zwiedzić Split oraz Medjugorie. W wolnych chwilach, a także podczas prac grupowych, mogliśmy poznać fantastycznych ludzi z Węgier, Słowenii, Chorwacji i Stanów Zjednoczonych. Tygodniowy pobyt w Splicie minął nam szybko, zostawiając w nas miłe wspomnienia i świadomość, że prawdziwe bogactwo kryje się w człowieku – relacjonuje Martyna Nitkowska, studentka filologii polskiej.

Wróć do góry