W dniu 4 października 2024 roku odbył się pierwszy w tym roku akademickim wykład z cyklu Tarnowskie Piątki Chemiczne pt. „Jak wczesnym rankiem wyczarować na głowie fryzurę”, zaprezentowany przez wykładowcę Katedry Chemii Akademii Tarnowskiej, dr Agatę Ladę.

Tego dnia w murach Akademii Tarnowskiej gościli uczniowie:

• Szkoły Podstawowej nr 1 w Tarnowie,
  • Szkoły Podstawowej nr 7 w Tarnowie,
  • Szkoły Podstawowej nr 18 w Tarnowie
  • Szkoły Podstawowej w Pawęzowie.

Podczas wykładu uczniowie poszerzyli swoją wiedzę o wybrane zagadnienia dotyczące chemii kosmetyków stosowanych w stylizacji włosów. Wykładowczyni Katedry Chemii wyjaśniła, co skrywa w sobie wosk, pasta, pianka, proszek, żel, lakier czy guma do włosów. Omówiła związki chemiczne odpowiedzialne za niezwykłe efekty, jakie możemy uzyskać z włosami w salonie fryzjerskim i przed własnym lustrem. Po wykładzie uczestnicy mieli okazję sprawdzić zdobytą wiedzę uczestnicząc w krótkim teście. Uczniowie, którzy uzyskali najlepsze wyniki, zostali nagrodzeni drobnymi upominkami.

Wydarzenie zakończył pokaz efektownych doświadczeń chemicznych przygotowany przez dr Krzysztofa Kleszcza.

Katedra Chemii Akademii Tarnowskiej od wielu lat podejmuje szereg inicjatyw, które mają za zadanie rozbudzić ciekawość i pokazać, że nauka nie musi być przykrym obowiązkiem, a przeciwnie może być przyjemnością. 😊

Dla uczniów ze wszystkich szkół, zainteresowanych chemią oraz naukami jej pokrewnymi (biochemią, biotechnologią, cheminformatyką, farmacją, toksykologią) w roku szkolnym mamy w ofercie zarówno propozycję konkursów, warsztatów jak również wykładów popularnonaukowych. Po szczegóły zapraszamy TUTAJ.