Zajęcia rysunku w nietypowym miejscu odbywali studenci Katedry Designu Akademii Tarnowskiej. Grupa młodych ludzi pod kierunkiem dr. Romana Fleszara przez kilka miesięcy odwiedzała Muzeum Ziemi Tarnowskiej (dawne Muzeum Okręgowe). Prowadzone tam zajęcia mają dużą wartość nie tylko dla studentów, ale także dla tarnowskiego muzeum. Efektem kilku miesięcy pracy jest wystawa, której wernisaż odbędzie się już w piątek, 5 lipca. Początek o godz. 18 w MZT.

Akademia Tarnowska od wielu lat współpracuje z muzealnikami przy realizacji różnych projektów artystycznych i historycznych. W ostatnich miesiącach wspólne działania nabrały nieco innego wymiaru.

– Studenci designu zajęcia z rysunku odbywają w tarnowskim Ratuszu. Dzięki życzliwości dyrektora Kazimierza Kurczaba mogą rozwijać swoje umiejętności, rysując różne eksponaty ze zbiorów naszego Muzeum. Są to m.in. broń i elementy uzbrojenia, ceramika, popiersia i inne, czasem bardzo cenne artefakty – opowiada pomysłodawca prowadzenia zajęć w muzeum, dr Roman Fleszar z Wydziału Sztuki Akademii Tarnowskiej.

– Forma zajęć zakłada, że często pracy moich studentów przyglądają się zwiedzający muzealne zbiory. Nie raz słyszałem opinie, że dla nich to dodatkowa atrakcja. Nie jest to w sumie dziwne, wszak nie często zdarza się obserwować artystów w trakcie pracy – dodaje dr Fleszar, podkreślając, że wartościowe jest także i to, że studenci mogą obcować z muzealnymi zbiorami, często o bardzo dużej wartości artystycznej i historycznej.

– Pomysł zajęć w muzeum spodobał się na tyle, że rozmawiamy już z dyrekcją o przygotowaniu wystawy, na której zaprezentowalibyśmy najciekawsze, najlepsze studenckie prace. Mam nadzieję, że ten pomysł uda się zrealizować i będzie to doskonałe zwieńczenie naszego wspólnego projektu – kończy Roman Fleszar.

Wydział Sztuki Akademii Tarnowskiej prowadzi obecnie kształcenie na cieszących się bardzo dużą popularnością kierunkach studiów pierwszego stopnia: grafice i designie. 1 czerwca tego roku rozpoczął się zaś nabór na studia drugiego stopnia na kierunku Grafika projektowa. Więcej informacji na stronie rekrutacja.atar.edu.pl.