Wernisaż Międzynarodowych Konfrontacji Plakatu Studenckiego 2023 – jednego z najważniejszych wydarzeń artystycznych regionu, na stałe wpisanych w krajobraz tarnowskich wystaw – odbędzie się już 16 czerwca o godz. 18.00 w Tarnowskim Centrum Kultury. Celem wystawy jest analiza aktualnych trendów rozwoju plakatu oraz przegląd pracowni projektowych pod kątem rodzaju, charakteru i odmienności programów nauczania. Konfrontacje, organizowane już od czterech lat przez Wydział Sztuki Akademii Tarnowskiej, pokazują, że pomimo ekspansji nowych form komunikacji wizualnej plakat nadal cieszy się popularnością i uznaniem nie tylko wśród grafików, ale przede wszystkim odbiorców.

W tegorocznej edycji Konfrontacji o nagrody w dwóch kategoriach – plakat i plakat animowany – walczy ponad dwustu artystów reprezentujących pracownie z całego świata. Wszystkie prace zakwalifikowane do Konkursu będzie można oglądać do 29 lipca w siedzibie Tarnowskiego Centrum Kultury (ul. Rynek 5) i na płycie tarnowskiego rynku. Zwycięzców poznamy podczas wernisażu 16 czerwca.

Konfrontacji towarzyszą dwa intersujące wydarzenia. 15 czerwca studenci Wydziału Sztuki AT wezmą udział w warsztatach typograficznych prowadzonych przez Mateusza Machalskiego, wielokrotnie nagradzanego typografia i researchera, wykładowcę Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Z kolei w dniu wernisażu (16 czerwca) o godz. 15.00 w Multimedialnym Centrum Artystycznym, przy ul. Wałowej 25, będzie można wysłuchać wykładu Jakuba Stępnia aka Hakabo, twórcy identyfikacji wizualnej Konkursu, artysty zaliczanego do grona 50 najważniejszych współczesnych plakacistów (według Johna Fostera, autora książki „New Masters of Poster Design: Poster Design for the Next Century”).

W skład jury Konfrontacji Plakatu Studenckiego 2023 weszli:

  • Post Studio Noviki – którzy pracują w obszarze zderzenia postkonceptualizmu i narzędzi opartych na technologii. Ich charakterystyczną cechą jest otwartość na wymianę z innymi dyscyplinami, funkcjonującymi poza oficjalnym rynkiem sztuki. Używają różnych narzędzi i mediów, tworząc druki, wideo i wirtualne obrazy, uczestniczą w dyskusjach panelowych, wygłaszają wykłady, kuratorują wystawy. Prace Post Noviki były publikowane między innymi w Idea MAg, ID Pure, Slanted, Pretty Ugly, Visual Rebellion in Design, Cultural Identities. Post Noviki byli zewnętrznymi doradcami w Królewskiej Akademii Sztuki w Hadze oraz w Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, prowadzą wykłady w szkołach artystycznych i uniwersytetach w Europie i Azji.
  • Ada Zielińska – zajmuje się szeroko pojętą grafiką i ilustracją. W swoich pracach łączy nowoczesność z nostalgią lat 70-tych i 80-tych. Nie kryje swojego zamiłowania do technik analogowych i wykorzystuje je przy każdej nadarzającej się okazji. Wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Nagrodzona m.in. złotą nagrodą KTR, laureatka Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury 2021. Ma na koncie współpracę m.in. z takimi markami i instytucjami jak: Adobe, Netflix, Levi’s, Spotify, Domestika, CD Projekt RED, „Fast Company Magazine”, „New Scientist Magazine”, Muzeum Narodowe w Gdańsku i inni.
  • Marcin Wolny – jest absolwentem Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, współzałożycielem i do 2022 roku senior partnerem w krakowskim Studio Otwartym. Dyrektor kreatywny i projektant z wieloletnim doświadczeniem w rozbudowanych projektach identyfikacji wizualnej. Jako autor, współautor lub prowadzący brał udział w projektach dla ponad 100 marek: komercyjnych – od MŚP i start-upów, do międzynarodowych korporacji, a także dla klientów instytucjonalnych – samorządowych, kulturalnych i państwowych. Od 2022 pracuje jako niezależny projektant, strateg i doradca.

Kuratorem wystawy jest dr Bartłomiej Bałut, a w Radzie Programowej wydarzenia zasiadają: dr hab. Dariusz Vasina, mgr Wojciech Kołek, mgr Joanna Tyborowska, Ewa Łączyńska-Widz, dr hab. Michał Jandura.

Wróć do góry