Tarnowska Nagroda Filmowa – Festiwal wybranych polskich filmów pełnometrażowych jest imprezą związaną i poświęconą polskiej kinematografii. Będąc zaliczanym do najstarszych po festiwalu filmowym w Gdyni, może poszczycić się Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii: Najlepsze krajowe wydarzenie filmowe przyznaną w 2011 r. Festiwal od wielu lat wspierany i rekomendowany jest przez znaczące osoby i instytucje związane z kinematografią i sztuką filmową. Akademia Tarnowska kolejny rok jest partnerem tego corocznego tarnowskiego święta kina.

37. Edycja festiwalu odbędzie się w dniach 27 maja – 3 czerwca 2023 r. W tym czasie, w jednym z najstarszych działających kin w Polsce, w tarnowskim Marzeniu o nagrody walczyć będzie 12 pełnometrażowych filmów konkursowych wyprodukowanych w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy.

Tegoroczny konkurs oceni i nagrodzi „Maszkaronem” oraz Nagrodą Specjalną, ufundowaną przez Partnera TNF Gemini Park Tarnów, profesjonalne Jury 37. TNF pod przewodnictwem Wojciecha Smarzowskiego, reżysera i ubiegłorocznego Laureata Nagrody Publiczności za film „Wesele”. Tradycyjnie swe nagrody przyzna również Jury Młodzieżowe – „Kamerzystę” oraz festiwalowa publiczność – „Publikę”.

Od 2007 roku tarnowskiemu festiwalowi towarzyszy również sekcja dziecięca, czyli Filmy Młodego Widza, na które składają się m.in. projekcje konkursowe najnowszych bajek, które oceni, a najlepszą z nich nagrodzi Jury Dziecięce przyznając producentowi filmu statuetkę „Maszkaronka”.

Wszystkie jurorskie werdykty zostaną ogłoszone w Kinie Marzenie 3 czerwca 2023 r. podczas Gali Wręczenia Nagród 37. TNF, którą muzycznie uświetni koncert polskiej muzyki filmowej. Nagrodą za całokształt twórczości i wkład w kinematografię statuetką i nagrodą pieniężną – uhonorowana zostanie scenografka, dekoratorka wnętrz, laureatka Oscara, pedagog Ewa Braun. Nagrody te Kapituła TNF przyznaje od 20. edycji festiwalu.

Program 37. TNF uzupełnią projekcje specjalne, koncerty, warsztaty, spotkania z twórcami i wystawy, w tym ekspozycja wybranego dorobku plakatowego autora artystycznego plakatu Tarnowskiej Nagrody Filmowej – Maksa Bereskiego.

O poszczególnych wydarzeniach organizatorzy informują na bieżąco za pośrednictwem strony festiwalowej oraz na facebookowym i instagramowym profilu Festiwalu.