Rozpoczyna się Tarnowska Nagroda Filmowa! 36. edycja festiwalu wybranych polskich filmów pełnometrażowych odbędzie się w dniach od 27 maja do 4 czerwca 2022 r. Impreza jest poświęcona polskiej kinematografii, a będąc zaliczaną do najstarszych po festiwalu filmowym w Gdyni, może poszczycić się Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej z 2011 r. przyznaną w kategorii: krajowe wydarzenie filmowe. Festiwal od wielu lat wspierany i rekomendowany jest przez znaczące osoby i instytucje związane z kinematografią i sztuką filmową. W tym roku po raz trzeci partnerem wydarzenia jest również Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie!

W tych dniach, w jednym z najstarszych działających kin w Polsce, w tarnowskim Marzeniu (od 1913 roku, ul. Staszica 4) o nagrody publiczności i gremiów jurorskich walczyć będzie 12 pełnometrażowych filmów konkursowych wyprodukowanych w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy: „Infinite storm” Małgorzaty Szumowskiej z udziałem Michała Englerta, „Inni ludzie” Aleksandry Terpińskiej, „Magdalena” Filipa Gieldonia, „Moje wspaniałe życie” Łukasza Grzegorzka, „Piosenki o miłości” Tomasza Habowskiego, „Powrót do tamtych dni” Konrada Aksinowicza, „Sonata” Bartosza Blaschke, „Teściowie” Jakuba Michalczuka, „Wesele” Wojciecha Smarzowskiego, „Wiarołom” Piotra Złotorowicza, „Wszystkie nasze strachy” Łukasza Rondudy i Łukasza Gutta, „Żeby nie było śladów” Jana P. Matuszyńskiego. Projekcjom konkursowym towarzyszyć będą spotkania z twórcami.

Tegoroczny konkurs oceni i nagrodzi „Maszkaronem” oraz Nagrodą Specjalną ufundowaną przez Gemini Park Tarnów profesjonalne Jury 36. TNF pod przewodnictwem Wojciecha Marczewskiego, reżysera i ubiegłorocznego Laureata Nagrody za całokształt TNF. Tradycyjnie swe nagrody przyzna również Jury Młodzieżowe – „Kamerzystę” oraz festiwalowa publiczność – „Publikę”. Jurorskie gremium uzupełniają: Jolanta Dylewska – operatorka filmowa, scenarzystka, reżyserka filmów dokumentalnych, Marta Habior – producentka, założycielka No Sugar Films, Marzena Majcher – kompozytorka muzyki filmowej oraz współczesnej muzyki poważnej, Artur Zaborski – dziennikarz zajmujący się tematyką filmową i serialową.

Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną również najnowsze polskie filmy krótkometrażowe. Krótki metraż to bardzo interesująca forma, obrazująca nieszablonowe myślenie, oryginalny punkt widzenia i świetnie opanowany zawodowy warsztat wielu młodych reżyserskich talentów. Przyglądniemy się filmom twórców, którzy być może już niedługo będą stanowili o sile głównego konkursu Tarnowskiej Nagrody Filmowej. W dwóch blokach przedstawione zostaną następujące tytuły: „Gęś” Marii Wider, „Mój brat rybak” Alicji Sokół, „Rajski dom” Adeliny Borets, „Szczeliny” Magdaleny Gajewskiej, „Przypadek Jana Pampucha” Mikołaja Piszczana, „Skowyt” Bartosza Brzezińskiego, „Stancja” Adriana Apanela, „Synthol” Piotra Trojana.

Filmy Młodego Widza to festiwalowa propozycja dla najmłodszych widzów, która w 2022 roku obchodzić będzie mały jubileusz 15-lecia (wcześniej znanego jako Kino Młodego Widza). W związku z tym, poza blokami bajek konkursowych (13 zgłoszonych do konkursu), które ubiegać się będą o statuetkę „Maszkaronka”, przyznawaną przez Jury Dziecięce 36. TNF, w ramach festiwalu zaplanowana jest również projekcja bajek nagrodzonych na przestrzeni tych lat w Tarnowie, pokaz nowego filmu dla dzieci i młodzieży Magdaleny Nieć i Mariusza Paleja „Detektyw Bruno”, który do kin wchodzi w dniu inauguracji 36. TNF, dwóch filmów ze Znakiem Jakości ZEF: animowany „Nawet myszy idą do nieba” i fabularny „Za duży na bajki”. W Międzynarodowym Dniu Dziecka najmłodsi będą mogli uczestniczyć w „Bajecznej Fieście” Teatru Kultureska, interaktywnym spektaklu plenerowym w Amfiteatrze o tematyce ekologicznej pełnym muzyki, tańca, zabaw i animacji.

Tegoroczna edycja Tarnowskiej Nagrody Filmowej rozpocznie się inaczej niż zwykle, bo inne są też okoliczności. Festiwalowy Prolog upłynie pod hasłem „Solidarni z Ukrainą”. W jego ramach pokażemy prezentowany premierowo na ostatnim festiwalu w Wenecji film „Nosorożec” zrealizowany przez ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa. Również 27 maja w Amfiteatrze Letnim Teatr Migro zaprezentuje swój spektakl „Echa”. Sztuka wyreżyserowana przez Monikę Kozłowską, bez słów, jest impresją na temat Kresów Wschodnich. Opowiada o zapomnianych miejscach, ludziach i przedmiotach, które zostają. Narratorem przedstawienia jest muzyka – wspaniałe utwory instrumentalne i pieśni śpiewanych na żywo przez aktorów. Ruch sceniczny, autorstwa Natalii Iwaniec, przeprowadzi nas przez tę podróż za pomocą techniki Gaga, unikatowego języka ruchowego opracowanego przez Ohada Naharina. Spektakl jest nie tylko opowieścią o przeszłości, ale również zaproszeniem do przyjrzenia się własnym korzeniom oraz roli, którą pełnią w naszym codziennym życiu i we współczesnym świecie.

Jurorskie werdykty zostaną ogłoszone 4 czerwca 2022 r. podczas Gali Wręczenia Nagród 36. TNF w Amfiteatrze Letnim, którą muzycznie uświetni koncert polskiej muzyki filmowej w wykonaniu Kwintetu Śląskich Kameralistów z udziałem solistów: Anity Maszczyk (wokal), Romana Widaszka (klarent), Bartosza Kalickiego (fortepian). Podczas Gali uhonorowany zostanie Nagrodą za całokształt twórczości i wkład w kinematografię – statuetką i nagrodą pieniężną – aktor, reżyser, pedagog Jerzy Stuhr. Nagrody te Kapituła TNF przyznaje od 20. edycji festiwalu. Dotychczas laureatami zostali: Andrzej Wajda, Janusz Morgenstern, Tadeusz Konwicki, Franciszek Pieczka, Wojciech Kilar, Danuta Szaflarska, Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak, Andrzej Seweryn, Jan Nowicki, Agnieszka Holland, Allan Starski, Witold Sobociński, Janusz Gajos, Janusz Majewski, Krzysztof Zanussi, Juliusz Machulski, Wojciech Marczewski.

Program 36. TNF uzupełnią koncert, wystawa i spotkania z twórcami:

Monika Borzym śpiewa stare piosenki, przy fortepianie Krzysztof Dys, 28 maja 2022, Amfiteatr Letni na program koncertu składać się będą polskie przedwojenne „standardy jazzowe” utwory taneczne, które mimo długiego życia nie straciły nic ze swojego uroku. Urzekające i wciąż świeże melodie autorstwa m.in. Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego z nieśmiertelnymi tekstami Juliana Tuwima i Mariana Hemara, które są dziedzictwem narodowym polskiej kultury i zarzewiem rodzimego jazzu. W 2020 r. ukazała się płyta zatytułowana „Monika Borzym śpiewa stare piosenki”, na której znajdują się takie utwory, jak m.in. „Na pierwszy znak”, „Pokoik na Hożej”, „Warszawo, moja Warszawo”, „Płyta z zadrą w sercu” oraz jako bonus (i singiel promujący wydanie albumu) „Takie ciało” napisana specjalnie dla Moniki przez Artura Andrusa i Łukasza Borowieckiego energetyzująca piosenka o tym, że kobiece ciało w każdym rozmiarze jest piękne.

Sławomir Iwański. Plakaty – wystawa wybranego dorobku plakatowego autora artystycznego afisza 36. Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Wernisaż wystawy odbędzie się 2 czerwca o 18:00 w Biurze Wystaw Artystycznych w Tarnowie, a ekspozycję będzie można zwiedzać od 3 do 12 czerwca w godzinach pracy BWA. Wstęp wolny.

Organizator: Tarnowskie Centrum Kultury – Instytucja Kultury Miasta Tarnowa
Współfinansowanie:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Gmina Miasta Tarnowa
Partnerzy: ZAiKS, Stowarzyszenie Filmowców Polskich
Sponsorzy: Gemini Park Tarnów, Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie, Grupa Autograf, Hotel Tarnovia, Bodoni – Reklama Wizualna, Kawiarnia Tatrzańska, RPM Studio, WIALAN
Współpraca: Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie, Legalna Kultura, Zespół Edukatorów Filmowych

Więcej szczegółów o wydarzeniu: strona, FB, Instagram.

Wróć do góry