Plakat 35. TNF

Już 5 czerwca rozpocznie się prawdziwa uczta dla wszystkich kinomaniaków – 35. Tarnowska Nagroda Filmowa Festiwal Wybranych Polskich Filmów Pełnometrażowych, druga po Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni najstarsza tego typu impreza filmowa w Polsce. PWSZ w Tarnowie znów jest partnerem tego wydarzania.

W ramach tegorocznej edycji Tarnowskiej Nagrody Filmowej na widzów czeka aż 41 projekcji, w tym m.in. 12 filmów pełnometrażowych biorących udział w konkursie głównym, 21 bajek walczących w konkursie Filmów Młodego Widza i 8 filmów krótkometrażowych.

O tym, czego możemy spodziewać się po obchodach tarnowskiego święta kina, mówi dyrektor artystyczny Festiwalu Kuba Armata –  Otwieramy się na trendy, które od dłuższego czasu można obserwować w kinematografii europejskiej. Zobaczycie państwo zatem klasyczne fabuły, ale także filmy będące połączeniem różnych form i koprodukcje. Koprodukcja to ważny aspekt w kinie europejskim w ostatnich latach. Coraz więcej powstaje takich filmów.

Podczas inauguracji będziemy mogli wysłuchać koncertu grupy Jazz Band Młynarski-Masecki, natomiast galę zakończenia uświetni recital Zbigniewa Zamachowskiego. Wydarzeniami towarzyszącymi są wystawy „Homework Mówi” „35/35 Nagrody” oraz przygotowane przez Wydział Sztuki PWSZ w Tarnowie „Konfrontacje Plakatu Studenckiego„. Wyjątkowo ze względu na pandemię spotkania z twórcami filmów w tym roku odbędą się online.

Ponadto z okazji jubileuszu Festiwalu organizatorzy organizują Plebiscyt 35-lecia TNF, w którym udział bierze 35 tytułów nagrodzonych do tej pory nagrodą Grand Prix. Oddający głosy uczestnicy wezmą udział w losowaniu, w którym można wygrać kartę podarunkową w wartości 200 złotych na zakupy w Gemini Park Tarnów. Reżyser zwycięskiego filmu otrzyma okazjonalnego Maszkarona.

W konkursie głównym o Statuetki Maszkarona, Kamerzysty i nagrodę publiczności powalczą:

• „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, reż. Jan Holoubek;
  • „Śniegu już nigdy nie będzie”, reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert;
  • „Interior”, reż. Marek Lechki;
  • „Każdy ma swoje lato”, reż. Tomasz Jurkiewicz;
  • „Sweat”, reż. Magnus von Horn;
  • „Jak najdalej stąd”, reż. Piotr Domalewski;
  • „Sole”, reż. Carlo Sironi;
  • „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, reż. Mariusz Wilczyński;
  • „Ostatni Komers”, reż. Dawid Nickel;
  • „Magnezja”, reż. Maciej Bochniak;
  • „Wolka”, reż. Árni Ásgeirsson;
  • „Niepamięć”, reż. Christos Nikou.

W tej edycji konkursu wpływ na wybór najlepszego zdaniem Jury Młodzieżowego filmu, którego reżyser otrzyma Statuetka Kamerzysty i 5 tysięcy złotych,  będzie miała także Klaudia Madeja, studentka filologii polskiej naszej Uczelni.

Przedsprzedaż biletów rusza 26 maja od godz. 14.00 na stronie internetowej Kina Marzenie oraz w kasie kina w godzinach jej pracy. Bilety na koncerty dostępne są on-line oraz w Tarnowskim Centrum Kultury.