W ramach obchodów Dni Jana Pawła II – Dialog, w dn. 5 listopada 2012 roku odbył się Konkurs Recytatorski Poeci Karola Wojtyły dla studentów tarnowskiej PWSZ.

Przedmiotem występów konkursowych była recytacja i zaprezentowanie własnej interpretacji wybranego utworu jednego spośród sześciu twórców: Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida i Stanisława Wyspiańskiego oraz Karola Wojtyły – Jana Pawła II. Ślady wpływów i inspiracji twórczością powyższych, wybitnych przedstawicieli polskiej literatury odnajdujemy w utworach Karola Wojtyły – Jana Pawła II, a zwłaszcza w jego twórczości młodzieńczej – stąd tematyka tegorocznej edycji.

Przesłuchania konkursowe miały miejsce w dniu 5 listopada 2012 r. o godz. 15.00 w Auli PWSZ (C 017) i były otwarte dla publiczności. Oprócz fragmentów poezji Karola Wojtyły – Jana Pawła II usłyszeliśmy utwory Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Stanisława Wyspiańskiego. W Konkursie wzięli udział studenci filologii polskiej, romańskiej i angielskiej.

Zobacz galerię zdjęć z Konkursu >>>

Laureatami zostali:

I miejsce – Katarzyna Płaczek z II roku filologii polskiej (zaprezentowała wiersz A. Mickiewicza pt. Godzina)
II miejsce – Piotr Juraszek z II roku filologii romańskiej z językiem angielskim (wygłosił fragment Kordiana J. Słowackiego)
III miejsce – ex aequo – Anita Lesiak z I roku filologii polskiej (recytowała wiersz K. Wojtyły, pt. Wybrzeża pełne ciszy) i Marta Masłowska z III roku filologii polskiej (przedstawiła fragment dramatu Noc listopadowa St. Wyspiańskiego).

W Konkursie wzięli udział również: Ilona Niemczak, Karolina Barszcz, Justyna Migdał, Ilona Zemła, Anita Ogiela i Piotr Kucharski.

Prezentacje laureatów Konkursu odbyły się 6 listopada, podczas głównych obchodów Dni Jana Pawła II – Dialog w naszej Uczelni.

Animatorem Konkursu była mgr Anna Grabowska. Występy uczestników oceniała Komisja w składzie: prof. dr hab. Zofia Cygal-Krupa (przewodnicząca), dr Mateusz Antoniuk, mgr Stanisław Świder i mgr Wiesław Rogalski.

W podsumowaniu Konkursu członkowie Komisji podkreślili wysoki poziom recytacji. Wszyscy uczestnicy zasłużyli na wyrazy uznania i gratulacje za odwagę, trud przygotowań i przedstawienie własnej, oryginalnej interpretacji recytowanych utworów.

Zachęcamy do zapoznania się z konkursowym Wyborem poezji Karola Wojtyły – Jana Pawła II (dostępny poniżej):

Wybór poezji Karola Wojtyły – Jana Pawła II (PDF)