Katedra Wychowania Fizycznego Akademii Tarnowskiej będzie ściśle współpracować z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej. Porozumienie w tej sprawie zostało zawarte dziś przez Rektor AT, dr hab. Małgorzatę Kołpę oraz Wiceprezesa PZPS Andrzeja Lemka.

Na zawarciu porozumienia najbardziej skorzystają studenci. – Wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w kursach pozwalających na zdobycie uprawnień trenerskich i licencji przyznawanych przez Polski Związek Piłki Siatkowej – wyjaśnia Przemysław Markowicz z Katedry WF AT.

– To kolejna rozdział naszej współpracy i zarazem kolejny dowód naszej wielkiej przychylności dla tej dyscypliny sportu. Z lokalną siatkówką jesteśmy związani od lat i bardzo cieszę się, że mogliśmy dołożyć cegiełkę do spektakularnych sukcesów drużyny, która przeszła wszystkie szczeble rozgrywkowe w kraju by na dobre zadomowić się w Tauron Ekstralidze – dodaje dr hab. Małgorzata Kołpa, Rektor Akademii Tarnowskiej.

– Siatkówka stała się polskim sportem numer jeden. Związkowi niezwykle zależy na tym, aby szkolić nie tylko dzieci i młodzież, ale także kadry trenerskie. Tylko wtedy zachowamy ciągłość i wielkimi sukcesami drużyn narodowych oraz klubowych będziemy mogli cieszyć się nadal. Dlatego to porozumienie ma dla nas dużą wartość i bardzo się cieszę z jego zawarcia – mówi Andrzej Lemek, wiceprezes PZPS.

Kolejnym polem współpracy może być wykorzystanie potencjału naukowego uczelni w procesie szkoleniowym. – Nasi naukowcy wspierają wspinaczy, lekkoatletów, teraz czas na siatkarki i siatkarzy. Profesjonalizacja w sporcie daje przestrzeń, a wręcz wymusza korzystanie z dorobku naukowego i wiedzy osób potrafiących spojrzeć na zagadnienia sportowe pod stricte naukowym kątem – dodaje dr hab. Rafał Kurczab, prof. AT, Prorektor ds. Nauki i rozwoju Akademii Tarnowskiej.

Za proces szkolenia odpowiedzialny będzie trener siatkówki i dydaktyk Katedry WF AT, Marek Skrobot. – Już teraz zapraszam wszystkich zainteresowanych studentów do kontaktu. Korzystając ze wsparcia PZPS jesteśmy w stanie przygotować w pełni profesjonalne ścieżki dochodzenia do kolejnych uprawnień trenerskich. Mam nadzieję, że studenci będą z tej możliwości chętnie korzystać – wyjaśnia.

O terminach naboru chętnych do wzięcia udziału w kursach i szkoleniach dla trenerów będziemy informować.