Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji po raz pierwszy organizują Wojskowe Targi Służby i Pracy. To jedyne w Polsce wydarzenie w całości poświęcone promocji nowych form służby wojskowej wprowadzonych ustawą o obronie Ojczyzny. Targi odbędą się w Limanowej oraz innych 15 miastach w Polsce 17-18 marca 2023 r. w godz. 9.00-18.00. Zainteresują wszystkich tych, którzy szukają ciekawej pracy, chcą podjąć nowe wyzwania w swoim życiu i zobaczyć na żywo profesjonalizm żołnierzy Wojska Polskiego.

Targi są kompleksowym sposobem informowania o dostępnych w Siłach Zbrojnych możliwościach rozwoju zawodowego zarówno w kontekście dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, jak również służby zawodowej. Każdy uczestnik będzie mógł osobiście porozmawiać z żołnierzami, studentami uczelni wojskowych, poznać odpowiedzi na nurtujące go pytania dotyczące specyfiki zawodu żołnierza, a także złożyć wniosek o powołanie do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej lub służby w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Chcemy pokazać, że Wojsko Polskie to atrakcyjne, nowoczesne miejsce pracy, gdzie potrzebni są ludzie o różnych specjalnościach i zainteresowaniach. Gwarantujemy im przy tym rozwój osobisty poprzez szkolenia i kursy, możliwość awansu oraz brak rutyny – podkreśla Mariusz Błaszczak wicepremier, minister obrony narodowej.

Różne drogi do służby wojskowej

W każdym z tych miejsc osoby zainteresowane służbą w wojsku będą mogły znaleźć kompleksową informację o rekrutacji do Sił Zbrojnych. Dowiedzą się przede wszystkim, na czym polega dobrowolna zasadnicza służba wojskowa – kto może podjąć to wyzwanie, jak wygląda procedura powołania, na jakie korzyści może liczyć osoba aplikująca do DZSW. Obecni podczas Targów rekruterzy przedstawią informacje, jak zostać żołnierzem zawodowym, a także możliwości podjęcia innych rodzajów służby wojskowej, np. terytorialnej lub rezerwy aktywnej. Zainteresowani pracą na stanowiskach cywilnych w resorcie obrony narodowej również będą mogli zapoznać się z ofertami w poszczególnych jednostkach i instytucjach wojskowych.

Seria Q&A z rekruterem

Podczas Targów dostępne będą punkty rekrutacyjne obsługiwane przez wojskowe centra rekrutacji. Przedstawiciele WCR nie tylko udzielą szczegółowych informacji, czy odpowiedzą na pytania i wątpliwości, ale również przedstawią spersonalizowaną ścieżkę kariery opartą na dotychczasowym wykształceniu, doświadczeniu zawodowym i oczekiwaniach wynikających z indywidualnych zainteresowań. Zdecydowani będą mogli na miejscu wypełnić wniosek o powołanie do służby. Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji przedstawi także szkolenia realizowane w ramach projektów MON w klasach wojskowych czy szkolenia ochotniczego dla studentów w programie Legia Akademicka.

Możesz stać się jednym z nas

Osoby, które myślą o konkretnych formacjach, będą mogły bezpośrednio spotkać się i porozmawiać z żołnierzami, ponieważ podczas Targów wystawiać się będą m.in. Dowództwo Generalne RSZ, Dowództwo Garnizonu Warszawa, Wojska Obrony Terytorialnej, Wojska Obrony Cyberprzestrzeni, Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych, Żandarmeria Wojskowa, Wojskowa Służba Zdrowia. Swoją ofertę przedstawią również wszystkie uczelnie wojskowe w Polsce.

Pokazy najnowocześniejszego sprzętu, wyszkolenia żołnierzy i … grochówka

Zaplanowano prezentacje nowoczesnego sprzętu m.in. przeciwlotniczy zestaw rakietowy POPRAD, wyrzutnia rakietowa WR-40 LANGUSTA, moździerz samobieżny RAK, czołg Leopard 2A5, pojazdy AERO, wielozadaniowy pojazd kołowy o wysokiej mobilności HMMVW, robot saperski, sprzęt spadochronowy, motocykl VERSUS jak również pokazy działań żołnierzy. Będzie można zobaczyć występy Orkiestry Wojskowej z Krakowa, pokazy musztry paradnej oraz prezentacje pierwszej pomocy i medycyny pola walki. A na zakończenie rzecz jasna nie zabraknie prawdziwego kulinarnego hitu, jakim jest wojskowa grochówka.

Bliższych informacji nt. Wojskowych Targów Służby i Pracy w Limanowej udziela rzecznik prasowy WCR w Nowym Sączu mjr Zbigniew GACEK (tel. 723 252 254; e-mail: z.gacek@ron.mil.pl)

Najbliżej nas Wojskowe Targi Służby i Pracy odbędą się w Limanowej – w Limanowskim Domu Kultury, ul. Bronisława Czecha 4 oraz w 15 innych miejscowościach:

OLSZTYN w województwie warmińsko-mazurskim, w kompleksie koszarowym przy ul. Saperskiej 1;
OŁAWA w województwie dolnośląskim, Zespół Szkół im. Zjednoczonej Europy, ul.3 Maja 18e,
MOGILNO w województwie kujawsko-pomorskim, Hala widowiskowo-sportowa Mogilno Sport Sp. z.o.o., ul. Grobla 1b;
CHEŁM w województwie lubelskim, MOSiR, ul. Graniczna 2a;
MIĘDZYRZECZ w województwie lubuskim, Hala Międzyrzeckiego Ośrodka Sportu i Wypoczynku, Osiedle Kasztelańskie 8b;
SKIERNIEWICE w województwie łódzkim, Akademia Nauk Stosowanych Stefana Batorego, ul. Batorego 64c;
RADOM w województwie mazowieckim, Szkoły ZDZ im. 72 pp, ul. Saska 4/6;
BRZEG w województwie opolskim, Muzeum Piastów Śląskich, Plac Zamkowy 1;
BOGUCHWAŁA w województwie podkarpackim, MCK ,Plac Rynek 2;
WYSOKIE MAZOWIECKIE w województwie podlaskim, Urząd Miejski, ul. Ludowa 19;
KARTUZY w województwie pomorskim, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2, Osiedle Wybickiego 33;
MYSŁOWICE w województwie śląskim, Centralne Muzeum Pożarnictwa ul. Stadionowa 7a;
PIŃCZÓW w województwie świętokrzyskim, Hala widowiskowo-sportowa ul. Republiki Pińczowskiej 42;
KONIN w województwie wielkopolskim, Zespół Szkół im. M. Kopernika, Aleje 1 Maja 22;
GRYFINO w województwie zachodniopomorskim, Hala widowiskowo-sportowa przy I LO, ul. Parkowa 1a.

Wróć do góry