Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2009/2010
Uroczysta Inauguracja roku akademickiego 2009/2010 rozpoczęła się 10 października 2009 r. o godz. 9.00 Mszą św. celebrowaną w bazylice katedralnej przez ks. dr. Wiktora Skworca Biskupa Ordynariusza Diecezji Tarnowskiej.

O godz. 11.00 w uroczystym pochodzie, do Auli wkroczyły Władze Uczelni z JM. Rektorem prof. dr. hab. Stanisławem Komornickim na czele, a także członkowie Senatu, kadra naukowa oraz poczet sztandarowy.

Zgromadzonych w Auli gości oraz studentów i pracowników Uczelni powitał JM Rektor. Na widowni zasiedli m.in. ks. dr biskup ordynariusz Wiktor Skworc, ks. prof. Michał Heller, Senator RP prof. dr hab. inż. Kazimierz Wiatr, Posłowie RP Urszula Augustyn i Wiesław Woda, Wicewojewoda Małopolski Stanisław Sorys, Władze Miasta Tarnowa reprezentowane przez Prezydenta dr. Ryszarda Ścigałę i Wiceprezydent Dorotę Skrzyniarz. Obecni byli Radni Sejmiku Województwa Małopolskiego, Radni Miasta i Powiatu Tarnowskiego, Wójt Gminy Skrzyszów Józef Gądek, Komendant Miejski Policji Zbigniew Ostrowski, Komendant Straży Miejskiej Tadeusz Pawlik. Miejskie instytucje i przedsiębiorstwa reprezentowali Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego Anna Czech, Wicedyrektor Karpackiej Spółki Gazownictwa w Tarnowie mgr inż. Robert Banaś i Wiceprezes Naukowej Organizacji Technicznej oddział w Tarnowie dr inż. Mieczysław Menżyński. Nie zabrakło przedstawicieli środowiska akademickiego w osobach: Rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie ks. dr. Jacka Nowaka, Dziekana Wydziału Teologicznego w Tarnowie ks. dr. hab. Antoniego Żurka, Kanclerz Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie Zofii Kozioł, Rektora Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie dr. hab. Andrzeja Klimka, Prorektora Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr. hab. Piotra Tworzewskiego, Prorektora Akademii Górniczo-Hutniczej prof. dr. hab. inż. Zbigniewa Kąkola, Prorektora Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie prof. dr. hab. Włodzimierza Sady, Prorektora Politechniki Krakowskiej prof. dr. hab. inż. Leszka Mikulskiego, Prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu dr Zdzisławy Zacłony, Rektora Wyższej Szkoły Biznesu NLU w Nowym Sączu dr. Andrzeja Bulzaka i Dziekana Wydziału Zamiejscowego w Tarnowie WSB dr Małgorzaty Honkisz.

Zgromadzeni w Auli wysłuchali przemówienia inauguracyjnego JM Rektora prof. dr. hab. Stanisława Komornickiego, w ktorym podsumował zeszłoroczne osiągnięcia, w szczególności uzyskanie zgody Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i uruchomienie studiów magisterskich na kierunku filologia polska, nakreślone zostały plany na przyszłość związane z realizacją inwestycji budynku Instytutu Ochrony Zdrowia oraz tworzeniem Akademii Tarnowskiej. Do ideii Akademii nawiązali również w swoich wystąpieniach Prezydent Tarnowa dr Ryszard Ścigała oraz Senator RP prof. dr hab. inż. Kazimierz Wiatr.

Przemówienie w imieniu Rady Uczelnianej Samorządu Studentów wygłosił Przewodniczący Grzegorz Sokołowski.

Uroczystą immatrykulację studentów I roku, najlepszych w postępowaniu rekrutacyjnym, poprowadził Prorektor ds. Studenckich dr Józef Węglarz. Studenci odebrali indeksy oraz złożyli ślubowanie. Po raz pierwszy w historii Uczelni w immatrykulacji wzięli udział studenci rozpoczynający studia magisterskie. Indeksy odbierali z rąk dr hab. Zofii Cygal-Krupy, Kierownika Zakładu Filologii Polskiej i wieloletniej Dyrektor Instytutu Humanistycznego.

Na zakończenie, wszyscy zgromadzeni wysłuchali niezmiernie interesującego wykładu ks. prof. Michała Hellera pt. „Ciemna energia w kosmosie”.

Zobacz filmy z fragmentami Uroczystej Inauguracji
Uroczysty pochód Władz Uczelni