Studenci i wykładowcy Akademii Tarnowskiej przez tydzień goszczą uczniów szkół średnich w samym centrum Tarnowa po to, by porozmawiać nie tylko o ofercie studiów najchętniej wybieranej uczelni (spośród uczelni zawodowych) w Polsce. Wspólnie spędzamy czas na naukowych i popularnonaukowych prelekcjach i warsztatach, a przy okazji prezentujemy młodym ludziom z regionu tarnowskiego możliwe przyszłe ścieżki kariery.

19 marca

19 marca z oferty spotkań przygotowanych przez Społeczność Wydziału Administracyjno-Ekonomicznego AT skorzystali m.in. uczniowie Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu oraz III Liceum w Tarnowie. Dzień rozpoczął się wykładem prof. Piotra Dobosza. Katedra Prawa zaprezentowała symulację rozprawy karnej i zaprosiła uczniów do gry: quizlet o prawie. Studenckie Koło Naukowe LEX zorganizowało quiz wiedzy o administracji, a SKN MANAGER – quiz wiedzy ekonomicznej. Katedra Ekonomii przeprowadzała także warsztaty „Bezpieczne pieniądze”.

20 marca

Ponad 300 uczniów, m.in. z II Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie, Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Tarnowie, Zespołu Szkół Technicznych w Tarnowie, Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku, Zespołu Szkół w Dąbrowie Tarnowskiej, Zespołu Szkół nr 1 w Bochni, Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie, Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Limanowej, Powiatowego Zespołu nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu, Zespołu Szkół w Gdowie, Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie, Zespołu Szkół w Suchej Beskidzkiej, Zespół Szkół Elektryczno w Nowym Sączu,  Zespół Szkół Elektrycznych nr 2 w Krakowie, Zespołu Szkół Energetycznych w Krakowie, Technikum Energetyczno-Elektronicznego nr 9 w Krakowie,  Zespołu Szkół Elektrycznych nr 1 im. Powstańców Śląskich i Technikum Elektryczno-Elektronicznego nr 7 w Krakowie, stacjonarnie i online zwiedzało 20 marca pracownie Wydziału Politechnicznego. Pełny pokazów i warsztatów dzień otwarliśmy wykładem prof. Witolda Byrskiego „Sztuczna inteligencja w naukach inżynieryjnych, a zwłaszcza w nauce o sterowaniu czyli automatyce”. Zwiedzający laboratoria Katedry Elektroniki, Telekomunikacji i Mechatroniki zobaczyli inżynierskie prace dyplomowe, między innymi te nagradzane w ogólnopolskich przeglądach. Wykładowcy i studenci Katedry Technologii i Zarządzania Produkcją zaprezentowali, co maszyna wytrzymałościowa robi z różnego rodzaju materiałami. Przyszli inżynierowie z Katedry Informatyki pokazali projekty, jakimi zajmują się na co dzień podczas zajęć. A Katedra Automatyki i Robotyki zaprosiła uczniów na warsztaty „Robotyka – podobieństwa i różnice z zachowaniami człowieka”. W laboratoriach Katedry Elektrotechniki młodzież posłuchała muzyki wydobywającej się z elektrycznego rezonansowego obwodu transformatora, zapoznali się z metodami modelowania w Matlabie, dowiedzieli się, czym jest Przemysł 4.0. Zwiedzili także laboratorium fizyczne.

21 marca

Najliczniejszy Wydział Akademii Tarnowskiej – Wydział Ochrony Zdrowia – zapoczątkował kolejny dzień otwarty wykładem prof. Agnieszki Jankowicz-Szymańskiej „Kilka słów o ludziach niezwykłych – dlaczego pasjonuje nas fizjoterapia?”.  Katedra Fizjoterapii zaprezentowała także techniki masażu i zabiegów fizykalnych. Studentki i wykładowczynie położnictwa wprowadziły uczniów w tajniki technik relaksacyjnych Jacobsa. Chętni zwiedzili  również pracownie położnictwa wysokiej wierności. Młodzież, która skorzystała z atrakcji zaproponowanych przez Katedrę Pielęgniarstwa, wysłuchała wykładu o profilaktyce onkologicznej, obejrzała Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej, wzięła także udział w pokazach zabiegów pielęgniarskich. Katedra Kosmetologii przeprowadziła warsztaty „Kosmetologia nauką o kosmosie… O co tu chodzi?” i zaprezentowała profesjonalne zabiegi pielęgniarskie. W trzeci dzień otwarty na kampusie Uczelni pojawili się uczniowie m.in. Zespołu Szkół w Radomyślu Wielkim, III Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie, VII Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie i Centrum Kształcenia Zawodowego  w Tarnowie.

22 marca

Czwartego dnia otwartego uczniowie III LO w Tarnowie, VII LO w Tarnowie, ZST w Tarnowie, ZSEO w Tarnowie i ZSOiT w Tarnowie wysłuchali dwóch prelekcji: „Co ma wspólnego homeopatia z leczniczą, strukturalną wodą” dra hab. Rafała Kurczaba, prof. AT i „Monitoring środowiska – dlaczego i jak go wykonujemy?” dra Mariusza Klicha, prof. AT. Po wykładach młodzież zwiedziła laboratoria chemii i ochrony środowiska.

25 marca

W ostatni dzień Tygodnia Drzwi Otartych Akademii Tarnowskiej  uczniowie wysłuchali prelekcji „Design jest wśród nas” dr Katarzyny Górowskiej.  Wykładowcy i studenci Wydziału Sztuki zaprezentowali młodzieży szkół średnich cały przekrój pracowni, z których korzystają studenci grafiki i wzornictwa:  projektowania produktu, projektowania dla nowych mediów, fotografii, projektowania ubioru, rzeźby, grafiki warsztatowej, grafiki reklamowej, rysunku projektowego i malarstwa.

Wydział Humanistyczny przygotował na poniedziałek – 25 marca –  wykład „Jak doskonalić pamięć i uczenie się”, który wygłosili dr hab. Janusz Zdebski oraz dr  Piotr Pudło. Dr hab. Eliza Krzyńska-Nawrocka zaprosiła na warsztaty pisarskie z literatury sensacyjnej, a dr hab. Michał Nawrocki – z literatury fantastycznej. Katedra Filologii Angielskiej – a konkretnie mgr Marcin Głodzik –  gościła młodzież na zajęciach z zakresu aktywizacji słownictwa, akcji i reakcji w konwersacji oraz skutecznego komunikowania się. Natomiast studenci pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej włączyli odwiedzających nas uczniów w cykl gier dydaktycznych „Ucz – doświadczaj – rozwijaj”.

25 marca gościliśmy uczniów m.in. Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Tarnowie, VII Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie, Zespół Szkół Plastycznych w Tarnowie, Zespół Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu i III Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie.

Wróć do góry