12 grudnia Zespół Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Tarnowie wyłonił spośród swoich uczniów najlepszych młodych naukowców, którzy będą reprezentować region tarnowski na Festiwalu E(x)plory. JM Rektor Akademii Tarnowskiej dr hab. Małgorzata Kołpa, prof. AT po raz kolejny objęła wydarzenie patronatem honorowym.
E(x)plory organizuje Fundacja Zaawansowanych Technologii. Festiwal jest jedną z największych w Polsce inicjatyw wspierających utalentowaną młodzież w realizacji projektów naukowych oraz promującą ich osiągnięcia za granicą. Tworzy społeczność innowatorów i naukowców i innowacyjnego biznesu, łączy młodych naukowców i autorytety naukowe, start-up’y, duże przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe i instytucje publiczne, media ogólnopolskie i regionalne, szkoły, edukatorów i najlepsze uczelnie wyższe, duże miasta i małe miejscowości.
Od 2012 roku stworzono społeczność ponad 3500 młodych talentów którzy zgłosili do konkursu 2090 projektów badawczych i technicznych. W ciągu 11 edycji odbyło się 83 wydarzenia dla pasjonatów innowacji i technologii. Wzięło w nich udział ponad 53 tysiące osób. O wyborze najlepszych pomysłów decydowało już ponad 191 jurorów.
O awans do regionalnego etapu Festiwalu walczyło 20 projektów naukowych przygotowanych przez uczniów Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Tarnowie. 12 grudnia br. poznaliśmy werdykt jury szkolnych eliminacji. W skład Komisji weszli
- dr Adam Czyżewski – przewodniczący – Główny Specjalista w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytucie Tele- i Radiotechnicznym, na stanowisku Głównego Specjalisty w Grupie Badawczej Fotonika Stosowan;
- prof. dr hab. Krzysztof Kozak – fizyk jądrowy, pracownik Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk;
- dr inż. Daniel Król, Profesor Uczelni – Kierownik Katedry Informatyki Akademii Tarnowskiej;
- dr inż. Łukasz Mik – Adiunkt Akademii Tarnowskiej;
- dr Piotr Zakrzewski – zastępca prezesa Urzędu Patentowego RP;
- mgr inż. Grzegorz Bosowski – członek zarządu Tarnowskiego Oddziału Stowarzyszenia Elektryków Polskich.
Możliwość reprezentowania region tarnowskiego otrzymały cztery projekty:
- Holiometr 2.0, autorstwa Przemysława Wrony, Blanki Podziemskiej i Oliwii Sozańskiej (opiekunowie naukowi: Tomasz Korczak i Monika Sakłak);
- Etyka Robotów AI, autorstwa Jakuba Chudyki, Błażeja Bogacza, Mikołaja Kaczora (opiekun naukowy: Grażyna Dziurok);
- Rescue Capsule Nova, autorstwa Dawida Świątka, Bartosza Smolenia, Jakuba Kuczka (opiekun naukowy: Łukasz Mączko);
- Easy assembly of E-bike, autorstwa Kacpra Piotrowskiego i Karola Wielbłąda (opiekun naukowy: Łukasz Chlastawa – wykładowca Wydziału Politechnicznego AT).
Nagroda Jej Magnificencji Rektor Akademii Tarnowskiej dr hab. Małgorzaty Kołpy, prof. AT trafiła do autorów projektu Holiometr 2.0., urządzenia, który ma usprawniać zbieranie i cyfryzację danych na temat pacjenta wymagającego pomocy fizjoterapeutycznej. Prace nad projektem wspierały dr hab. Agnieszka Jankowicz-Szymańska, prof. AT i dr Katarzyna Wódka z Katedry Fizjoterapii AT.
Szkolnej edycji E(x)plory towarzyszyły wykłady i warsztaty. Dr hab. Agnieszka Jankowicz-Szymańska, prof. AT mówiła o wpływie postawy ciała na zdrowie fizyczne i psychiczne. Dr Elżbieta Kwinta poprowadziła warsztaty z zakresu komunikacji niewerbalnej. Z kolei dr inż. Robert Wielgat opowiadał o zastosowaniach technologii kosmicznych nie tylko w kosmosie. Uczniowie ZSME mieli także możliwość spotkania się z wykładowcami i studentami Wydziału Politechnicznego i przekonania się na własnej skórze o tym, jak przyjemna jest nauka w wydaniu akademickim.