PiÄ…tki chemiczne_fb_kolumna_loresZnamy już marcowy program Tarnowskich Piątków Naukowych oraz Czwartków ze sztuką. Instytut Matematyczno-Przyrodniczy oraz Instytut Sztuki zapraszają uczniów i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych do uczestnictwa w wykładach i warsztatach popularno-naukowych.

Tarnowskie Piątki Naukowe to cykl wykładów, którego celem jest przekazywanie uczniom wiedzy obejmującej zagadnienia związane z naukami ścisłymi lub przyrodniczymi w sposób ciekawy i praktyczny. W kolejne piątki każdego miesiąca pracownicy dydaktyczni z Zakładu Chemii, Zakładu Matematyki lub Zakładu Ochrony Środowiska proponują wykład tematyczny dotyczący konkretnego zagadnienia teoretycznego lub praktycznego z zakresu chemii, matematyki lub szeroko pojętej ekologii.

Cykl spotkań marcowych otwiera propozycja Zakładu Matematyki. Już 6 marca dr Paweł Ozorka podczas spotkania pt. „Matematyczne RPG” przedstawi ciekawe zastosowania matematyki do tworzenie gier komputerowych.

Podczas kolejnego spotkania, 13 marca, dr Ryszard Gryboś, reprezentujący Zakład Chemii, w prezentacji „Wpływ wanadu na aktywność fosfataz” omówi wpływ struktury oraz właściwości oksydacyjno-redukcyjnych kompleksów wanadu na inhibicję fosfataz. Zastanowi się czy działanie przeciwcukrzycowe i przeciwnowotworowe wanadu związane jest z mechanizmem inhibicji fosfataz.

Z kolei 20 marca dr hab. Krzysztof Wiąckowski podczas wykładu „Phytotelmata – specyficzne środowisko wodne w tropikalnych lasach deszczowych” opowie o drobnych zbiornikach wodnych, powstających między innymi w liściach i kwiatach niektórych roślin tropikalnych, oraz najważniejszych grupach zasiedlających je organizmów. Słuchacze dowiedzą się także dlaczego tego rodzaju specyficzne mikrobiocenozy wodne stają się coraz częściej obiektami badań z zakresu ekologii zespołów.

5 marca 2015 r., godz. 10.00, sala C06, budynek Centrum Nowoczesnych Technologii
dr Paweł Ozorka „Matematyczne RPG

13 marca 2015 r., godz. 10.00, sala C06, budynek Centrum Nowoczesnych Technologii
dr Ryszard Gryboś „Wpływ wanadu na aktywność fosfataz

20 marca 2015 r., godz. 10.00, sala C06, budynek Centrum Nowoczesnych Technologii
dr hab. Krzysztof Wiąckowski: „Phytotelmata – specyficzne środowisko wodne w tropikalnych lasach deszczowych

W Tarnowskich Piątkach Naukowych uczestniczą grupy zorganizowane uczniów pod opieką nauczycieli. Zgłoszenia i rezerwacje dotyczące Piątków Matematycznych, Chemicznych i Ochrony Środowiska można dokonać w Sekretariacie Instytutu Matematyczno-Przyrodniczego telefonicznie lub osobiście (budynek główny, parter, p. 026, tel. 14 63 16 530), a także za pośrednictwem poczty elektronicznej: imp@pwsztar.edu.pl. Więcej informacji na temat tematów, terminów i godzin kolejnych wykładów uzyskać można na stronach internetowych Uczelni: www.pwsztar.edu.pl.

Młodzież ponadgimnazjalną zaprasza również Instytut Sztuki, proponując kolejne zajęcia w ramach Czwartków ze sztuką.

19 marca o godz. 10.00 w sali A120 (budynek główny) odbędzie się wykład prof. Wojciecha Regulskiego pt. Projektowanie – sztuka z funkcją.

Organizatorzy zapraszają zorganizowane grupy młodzieży z nauczycielem. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsc. Uczestnictwo w wykładach jest bezpłatne. Zapisy można dokonać pod numerem telefonu 14 63 16 661 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej instytutsztuki@pwsztar.edu.pl z dopiskiem „czwartki ze sztuką”.