Po raz kolejny studenci Wydziału Sztuki Akademii Tarnowskiej (designu i grafiki) – członkowie Studenckiego Koła Naukowego „Artnów” – wzięli udział w warsztatach dawnych technik obróbki drewna w Arboretum i Zakładzie Fizjografii w Bolestraszycach, zorganizowanych przez mgra Stanisława Chmiela.
Warsztaty odbyły się w dniach 28-30 czerwca. Trzy pracowite dni zaowocowały zdobyciem nowych umiejętności. Studenci wykonywali przedmioty użytkowe (m.in. misy, łyżki), elementy ozdobne oraz szablony kafelek. Rozwijali nie tylko umiejętności manualne w posługiwaniu się narzędziami do obróbki ręcznej drewna, ale również pracowali z gliną (odciskanie kafli).
W czasie trzydniowych warsztatów mieliśmy okazję poznać najróżniejsze narzędzia do obróbki drewna takie, jak dłuta i różne rodzaje pił. Własnoręcznie wykonaliśmy zarówno obiekty użytkowe – drewniane łyżki, misy, noże itd. – jak i ćwiczyliśmy wykonywanie detali i wzorów. Projektowaliśmy, a następnie wykonywaliśmy figurki drewniane oraz formy na kafle, które następnie odciskaliśmy w glinie. W czasie pobytu w Bolestraszycach mieliśmy okazję się zintegrować nie tylko przy pracy, ale również przy ognisku, czy też w przepięknym otoczeniu bogatej flory i fauny arboretum (zwłaszcza świetlików). Warsztaty zainspirowały nas to do dalszego odkrywania zalet sztuki snycerskiej. – mówią studenci zrzeszeni w SKN „Artnów”.
Fot. Ewa Serafińska