Start locally, debate globally („Zacznij lokalnie, debatuj globalnie”) to projekt BIP (Blended Intensive Programme) na Uniwersytecie Hogent w Gandawie w Beligii, w którym wzięli udział studenci i wykładowcy Katedry Filologii Angielskiej Akademii Tarnowskiej w ramach Erasmus+ International Week. Wydarzenie zgromadziło uczestników z 14 krajów i 5 uniwersytetów.
Blended Intensive Programme (BIP) polega na połączeniu spotkań w formie wirtualnej i realnej tak, aby jak najlepiej wykorzystać potencjał krótkoterminowych projektów. Stwarza możliwość doświadczenia udziału w programie Erasmus+ osobom, które z różnych względów nie mogą zdecydować się na dłuższy wyjazd i sprawdzenia swoich sił przed podjęciem decyzji o studiowaniu za granicą przez cały semestr.
Podczas wyjazdu reprezentanci naszej Uczelni współpracowali ze studentami czterech innych uczelni: z Portugalii, Irlandii, Niemiec i Belgii. Motywem przewodnim projektu była dominacja w życiu społecznym, a szczególną uwagę przywiązano do rozwijania umiejętności debatowania.
Tożsamość Europejczyka, stereotypy w służbie zdrowia czy kwestie moralne związane z używaniem sztucznej inteligencji – to przykłady tematów, o których dyskutowali studenci. W programie znaleziono również czas na ciekawe wykłady o dominacji w historii i języku, które prowadzili wykładowcy naszej Uczelni – mgr Marcin Głodzik oraz dr Shah Ahmed.
Uczestnicy mieli również przyjemność udać się do Brukseli, gdzie odwiedzili Parlament Europejski oraz Parlament Flamandzki, w którym przeprowadzili debatę na temat zalet i wad Unii Europejskiej. Następnie studenci przeprowadzili wywiady z lokalną społecznością i przygotowali prezentacje dotyczące tego, czego nauczyli się w czasie trwania projektu.
Nie zabrakło okazji do spróbowania lokalnej kuchni oraz zwiedzenia pięknej Gandawy z pokładu łódki. Dzięki wysiłkowi Ellen Goossens oraz Maartena Michielsa, którzy byli głównymi organizatorami BIP-u, te kilka dni spędzone razem sprawiły, że studenci nie tylko rozwinęli umiejętności językowe, prowadzenia debat czy pracy w grupie, ale również świetnie spędzili czas w gronie osób niezwykle otwartych, interesujących i zabawnych.
Oddajemy głos samym uczestnikom, którzy chętnie dzielą się wrażeniami z pobytu w Belgii::
Maria Kuczera: Tydzień BIP był niesamowitą okazją do poszerzenia perspektyw i nawiązania trwałych kontaktów międzynarodowych.
Weronika Dychus: Był to tydzień, podczas którego nauczyłam się przezwyciężać swoje lęki i który poszerzył moje perspektywy na przyszłość.
Eryk Tryba: Dzięki programowi Erasmus+ mogę rozwijać moją pasję – podróżowanie – a jednocześnie łączyć to z edukacją i ćwiczeniem umiejętności interpersonalnych.
Anastasia Zhuk: Współpraca z wyjątkowymi ludźmi, których poznałam na BIP-ie poszerzyła moje horyzonty i uświadomiła mi, że zawsze jesteśmy w stanie osiągnąć więcej niż nam się wydaje.
Franciszek Szterleja: BIP otworzył mi oczy na wiele spraw.
Weronika Noga: BIP był bardzo intensywnym i niezwykłym tygodniem, podczas którego dowiedziałam się więcej o samej sobie, jak i o świecie wokół mnie.
Roksana Pietruszka: Stałam się bardziej otwarta i pewna siebie dzięki pracy zespołowej z osobami z innych krajów.
Aleksandra Lisowska: Dla mnie ważnym elementem wyjazdu było poznanie, jak wygląda edukacja w innym kraju oraz wymienienie spostrzeżeń z innymi studentami na ten temat.
Wojciech Wołkowicz: BIP pozwolił mi poznać niezwykłych ludzi, których normalnie nie miałbym okazji spotkać.