18 grudnia studenci Katedry Ekonomii i członkowie Studenckiego Koła Naukowego Manager odwiedzili Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) w ramach projektu realizowanego przez Fundację GPW „Studenckie sesje na parkiecie”.

Podczas wizyty studyjnej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie studenci mieli niepowtarzalną okazję zgłębienia tajników funkcjonowania rynku kapitałowego. Uczestnicy wyjazdu zwiedzili siedzibę GPW oraz obejrzeli filmy związane z historią i działaniem GPW. W ramach wizyty uczestnicy wysłuchali także dwóch fascynujących wykładów, które wzbogaciły ich wiedzę na temat mechanizmów giełdy oraz znaczenia kwestii ESG (Environmental, Social, Governance) na rynku finansowym.

Pierwszy wykład poprowadził doświadczony ekspert GPW, który przedstawił kompleksowy obraz funkcjonowania giełdy. Studenci poznali kluczowe elementy: indeksy, instrumenty finansowe czy mechanizmy handlowe, co z pewnością poszerzyło ich perspektywę na temat operacji na rynku kapitałowym. Studenci wysłuchali, jak teoria przekłada się na codzienne operacje inwestycyjne. Drugim, równie istotnym punktem programu, była prelekcja na temat ESG na rynku kapitałowym. Wykład wyjaśniał wagę kwestii zrównoważonego rozwoju, społecznej odpowiedzialności oraz efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem. Uczestnicy zdobyli wgląd w to, jak czynniki ESG wpływają na ocenę inwestycji i strategie firm notowanych na giełdzie.

Zdobytą wiedzę studenci z pewnością wykorzystają nie tylko w ramach realizowanych przedmiotów (m.in. obrót papierami wartościowymi), ale także w przyszłych karierach zawodowych. Niebagatelną wartością wizyty było także skonfrontowanie teorii z praktyką, zwłaszcza dla studentów uczestniczących w grze na wirtualnej giełdzie. Mocne fundamenty teoretyczne, zdobyte podczas wykładów, mogą teraz znaleźć praktyczne zastosowanie w decyzjach inwestycyjnych podejmowanych w ramach
symulacji giełdowej.

Wizyta na GPW w Warszawie była nie tylko edukacyjnym doświadczeniem, ale również inspirującym spotkaniem z realiami rynku kapitałowego. Uczestnicy opuścili Giełdę wzbogaceni o wiedze, gotowi na dalsze wyzwania związane z obracaniem papierami wartościowymi i zrozumieniem roli, jaką odgrywa ESG w dzisiejszym świecie finansów.