15 marca 2011 roku, w murach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie świętowaliśmy Dni Frankofonii. Z tej okazji przeprowadzony został finał konkursów recytatorskich w różnych grupach wiekowych.

Gimnazjaliści po raz szósty mieli okazję przedstawić swoje umiejętności aktorskie w Międzyszkolnym Konkursie Interpretacji Baśni w języku francuskim. W tym roku była to dowolna interpretacja bajki „O rybaku i złotej rybce”.

W Konkursie Interpretacji Baśni w języku francuskim zwycięzcami zostali:

I miejsce : Gimnazjum nr 10 w ZSO nr1, klasa 3A z Tarnowa.
II miejsce ex aequo: Gimnazjum Dwujęzyczne, klasa 1A z Tarnowa i Gimnazjum Dwujęzyczne, klasa 2A z Tarnowa.
III miejsce: Gimnazjum Dwujęzyczne, klasa 3A z Tarnowa.

Nagrodę dla najlepszej aktorki odebrała Dominika Remian, a dla najlepszego aktora Przemysław Roś.

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych uczestniczyli w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim Poezji Frankofońskiej. Tematem tegorocznej, III edycji, był „Spacer ulicami Paryża” / „Balade dans les rues de Paris”. Konkurs cieszy się coraz większą popularnością w regionie. W tym roku przybyli do nas uczniowie nie tylko z Tarnowa, ale również z Nowego Sącza, Krosna, Przemyśla, Rzeszowa, Bochni oraz z Lubaczowa.

Laureatami Konkursu Recytatorskiego Poezji Frankofońskiej zostali:

I miejsce: Kinga BOREK z I LO w Bochni
II miejsce: Konrad KUSTROŃ z I LO w Krośnie oraz Przemysław MĄKA z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Nowym Sączu.
III miejsce: Justyna NISZTUK z LO w Lubaczowie oraz Monika OSSOLIŃSKA z III LO Sióstr Prezentek w Rzeszowie.

Na koniec swoje umiejętności recytatorskie wykazali studenci PWSZ w Konkursie Recytatorskim Prozy Frankofońskiej.

Laureatami zostali:

I miejsce : Agnieszka STRAWA, studentka III roku filologii romańskiej.
II miejsce: Joanna LATOCHA, studentka II roku filologii romańskiej oraz Katarzyna ZELEK, studentka I roku filologii romańskiej.
III miejsce: Dominika GRUCA, studentka II roku filologii romańskiej.

Nagrodę główną dla zwycięzców konkursów recytatorskich ufundowała Ambasada Francuska w Warszawie, a jest nią dwutygodniowy pobyt we Francji w okresie wakacyjnym. W imieniu Ambasady, gratulacje wszystkim Laureatom oraz Finalistom konkursów złożył zastępca dyrektora Instytutu Francuskiego w Krakowie, Pan Alain SCHNEIDER, a nagrody oraz pamiątkowe dyplomy wręczyła kierownik Zakładu Filolofii Romańskiej, Pani mgr Małgorzata Pociecha.

Finalistom wszystkich konkursów serdecznie gratulujemy ! ! !

Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia >>>