Uczniowie Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Tarnowie, Jakub Kuczek, Bartosz Smoleń i Dawid Świątek, szturmem zdobyli ogólnopolski konkurs dla młodych innowatorów – E(x)plory. Opracowany przez nich projekt Rescue Capsule Slim, powstały we współpracy z Katedrą Informatyki Akademii Tarnowskiej, otrzymał dwie nagrody specjalne. Z trójką młodych wynalazców spotkała się JM Rektor AT dr hab. Małgorzata Kołpa, prof. Uczelni.

Tragiczny wypadek na kąpielisku w Tarnowie z 2022 roku, kiedy to nie udało się uratować dwóch osób, stał się dla trójki uczniów tarnowskiego Technikum – Jakuba Kuczka, Bartosza Smolenia i Dawida Świątka – przyczynkiem do pracy nad urządzeniem, które pomagałoby ratować ludzkie życie w wodzie. Po 15 miesiącach ciężkiej pracy powstał Rescue Capsule Slim. Wodną karetkę napędza silnik elektryczny, a sterowana jest przez tablet. Tonący może się jej złapać, może także posłużyć do dostarczenia koła ratunkowego.

17-latkowie ciągle udoskonalają swój wynalazek. Obecne sterowanie za pomocą technologii Bluetooth ma zostać zastąpione sterowaniem autonomicznym, co wydłuży zasięg urządzenia do 400-500 metrów. Kolejnym krokiem będzie wzmocnienie silnika, który ma docelowo osiągać prędkość 25km/h. Młodzi innowatorzy mają zamiar skorzystać także z najnowocześniejszych rozwiązań sztucznej inteligencji tak, aby wodna karetka sama mogła ustalić położenie tonącej osoby.

Akademia Tarnowska dofinansowała powstanie kapsuły ratunkowej. Prace nad projektem wsparła Katedra Informatyki AT. Uczniowie korzystali z merytorycznej pomocy dra inż. Daniela Króla, prof. Uczelni oraz infrastruktury Studenckiego Koła Naukowego Informatyków.

Uczniowie ZSME Tarnów podczas uroczystej gali E(x)plory otrzymali dwie nagrody od partnerów Konkursu. Wodną karetkę docenili Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej oraz Uniwersytet Morsk w Gdyni. A już niebawem Jakub Kuczek, Bartosz Smoleń i Dawid Świątek będą reprezentować Małopolskę na międzynarodowym konkursie w Lyonie. Mocno trzymamy kciuki za kolejne sukcesy młodych wynalazców!