2015.12.ih mezuza_001Peder Eirik Nustad, pomysłodawca i lider projektu Dembra oraz Harald Syse, edukator – gościli w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie w związku z realizacją seminarium dla studentów kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna z nauczaniem języka obcego. Seminarium odbyło się 1 grudnia 2015 r. i stanowiło część projektu Mezuza. Seminarium poprowadził Adam Bartosz.

MEZUZA to projekt edukacyjno-kulturalny, którego celem jest uwrażliwianie dzieci i młodzieży na problemy związane z nietolerancją i dyskryminacją, oraz uczenie szacunku dla odmienności kulturowych.

Nazwa projektu nawiązuje do zwitka pergaminu z fragmentem Tory, który Żydzi umieszczają w ozdobnym pojemniku na odrzwiach. W przedwojennym Tarnowie mezuzy widniały na co drugim domu, bo miasto było wtedy jednym z najważniejszych ośrodków kultury żydowskiej w regionie. Liczba żydowskich mieszkańców przekraczała wówczas 45%. Z czasem wiedza mieszkańców na temat historii tarnowskich Żydów i świadomość naszego wspólnego dziedzictwa kulturowego zatarła się i jak ślady po mezuzach, ledwie widoczne na kilku budynkach w mieście, została zapomniana. Ponieważ brak wiedzy na temat innych kultur ogranicza ich postrzeganie do stereotypu i może prowadzić do nietolerancji i uprzedzeń, dlatego poprzez edukację pozaformalną w projekcie MEZUZA staramy się otwierać młodych ludzi na inność i promować szacunek i tolerancję.