
Podczas tegorocznego czepkowania studentek pierwszego roku położnictwa Akademii Tarnowskiej Izabela Cywa opowiedziała przyszłym położnym o problemach, z jakimi borykają się mieszkańcy Afryki w zakresie opieki nad ciężarnymi i kobietami w połogu. Izabela Cywa od 2012 r. pracuje w Republice Środkowoafrykańskiej. Prowadziła tam szpital misyjny i 3 przychodnie oraz budowała studnie. Obecnie prowadzi projekty, które zajmują się edukacją medyczną w RŚA, w tym projekt „Bezpieczna mama”.
Republika Środkowoafrykańska od wielu lat zajmuje niechlubne drugie miejsce pod względem najwyższego wskaźnika śmiertelności okołoporodowej na świecie. Kobiety rodzą w domach, na ziemi, bez dostępu do czystej wody. Porody najczęściej odbierają akuszerki, nazywane matronami. Od początku istnienia projektu „Bezpieczna mama” wolontariusze medycy przeszkolili już ponad 150 matron w Republice Środkowoafrykańskiej. Latem 2025 roku ekipa Izabeli Cywy wyruszy do Afryki po raz szósty.
Jako świecka misjonarka z diecezji tarnowskiej Izabela Cywa przez kilka lat pełniła funkcję dyrektora szpitala w Bagandou w RŚA. Niemal codziennie widziała tam kobiety z komplikacjami porodowymi, które zazwyczaj kończyły się śmiercią matki lub dziecka. Wystarczyło, że pępowina została przecięta niesterylnym narzędziem lub podwiązana brudną nitką. Powodowało to zakażenie tężcem noworodka, który nie miał szans na przeżycie.
Izabela Cywa postanowiła to zmienić. Wspólnie z położną Sarą Suchowiak stworzyły program szkoleniowy „Bezpieczna mama”, który zajmuje się źródłem problemu, czyli niewystarczającą wiedzą akuszerek.
Każdy wyjazd ekipy medycznej wolontariuszy (nikt nie pobiera wynagrodzenia) do RŚA to koszt 155 000 złotych. Medycy zabierają ze sobą sprzęt medyczny, który po szkoleniu zostaje w ośrodkach zdrowia. Z Polski przywożą praktycznie wszystko, co jest potrzebne do bezpiecznego porodu – od sterylnych zacisków do pępowiny (1 zł/sztuka), po bardziej skomplikowany sprzęt, jak chociażby detektory tętna dziecka (350 złotych/sztuka). Wolontariusze tworzą również „plecaki położnej”, gdzie znajdują się m.in. stetoskop, ciśnieniomierz manualny, środki higieniczne i opatrunkowe (1200 zł za zestaw).
Następny (szósty) wyjazd szkoleniowy wolontariuszy z Polski do Republiki Środkowoafrykańskiej odbędzie się latem 2025 roku.
Wesprzyj projekt! LINK DO ZBIÓRKI


