Serdecznie zapraszamy studentki i studentów kierunków prawo, ekonomia i administracja do udziału w kolejnym Polsko-Niemieckim Seminarium Prawa Podatkowego, organizowanym przez Akademię Tarnowską oraz Fachhochschule für Finanzen des Landes Brandenburg w Königs Wusterhausen koło Berlina.

Seminarium jest organizowane wspólnie przez Akademię Tarnowską oraz Fachhochschule für Finanzen des Landes Brandenburg w Königs Wusterhausen koło Berlina od 2004 roku. W uczelni tej kształcą się kandydaci na urzędników administracji podatkowej wyższego i średniego szczebla landów Brandenburgia, Saksonia-Anhalt, Berlina oraz Federalnego Urzędu Podatkowego.

Celem seminarium jest poznanie i porównanie funkcjonowania rozwiązań prawych objętych tematyką seminarium w Polsce i Niemczech, jak także nawiązanie kontaktów pomiędzy studentami obu uczelni. Ze strony polskiej, od 2016 roku za kwestie merytoryczne związane ze współpracą Fachhochschule für Finanzen des Landes Brandenburg w Niemczech oraz merytoryczną stronę seminarium odpowiada dr Tomasz Jezierski, adiunkt Akademii Tarnowskiej, który w tematyce objętej seminariami posiada nie tylko wieloletnie doświadczenie dydaktyczne i naukowe, ale także doświadczenie praktyczne zdobyte jako adwokat i doradca podatkowy, specjalizujący się w prawie gospodarczym, podatkowym oraz karno-skarbowym. W Polsko-Niemieckim Seminarium Prawa Podatkowego uczestniczył już od 2009 roku, a w latach 2009-2016 odpowiadał za stronę organizacyjną seminarium. Ponadto uczestniczył w wielu konferencjach międzynarodowych, wygłaszając referaty z zakresu prawa podatkowego i gospodarczego, m.in. w Heidelbergu, Monachium, Greifswaldzie, Bochum czy Zagrzebiu.

Tegoroczne seminarium to…

już kolejne wydarzenie w historii wieloletniej współpracy z  Fachhochschule für Finanzen des Landes Brandenburg, a w 2024 roku przypada już dwudziesta rocznica organizacji pierwszego seminarium.

Tematyka tegorocznego seminarium zostanie skonkretyzowana w jednej z następujących grup tematów:

  • Soft skills w postępowaniu podatkowym;
  • Stosowanie szczególnych rozwiązań w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę (rozwiązania polskie, niemieckie i UE, także skutki podatkowe);
  • I oczywiście prawo karne skarbowe, czyli coś z zagadnień „dyżurnych”.

Wybór z powyższych grup tematów będzie zależał od przygotowania uczestników seminarium, a więc od tego, na jakich kierunkach AT studiują, jakie zaliczali przedmioty oraz jak trudnych zagadnień chcieliby się podjąć.

Oficjalnym językiem seminarium będzie język niemiecki. Jeżeli nie wszyscy studenci ze strony polskiej zakwalifikowani do udziału będą władać językiem niemieckim, wówczas oficjalnym językiem będzie język angielski.

Czas trwania seminarium

Tegoroczne seminarium rozpocznie się w listopadzie 2023 roku, a skończy się we wrześniu 2024 roku. W maju 2024 roku będziemy gościć przedstawicieli niemieckiej uczelni (studentów i wykładowców uczestniczących w seminarium). Udział w seminarium uczestników z AT wymaga wyjazdu do Niemiec na okres 5 dni pod koniec września 2024 roku.

Adresaci seminarium

W seminarium mogą wziąć udział studenci i studentki prawa, ekonomii i administracji Akademii Tarnowskiej. Seminarium kierowane jest przede wszystkim do studentek/studentów bloku karnego skarbowego i modułu gospodarka finansowa i oni mają pierwszeństwo w udziale. W ramach tej grupy i w pozostałym zakresie decyduje średnia ocen uzyskana na poprzednich latach studiów. Przewidziane jest 6 lub 7 miejsc.

Kontakt

Studentki i studentów zainteresowanych uczestnictwem w seminarium ze prosimy o kontakt z dr. Tomaszem Jezierskim do 9 listopada 2023 roku (t_jezierski@atar.edu.pl).

Wróć do góry