20 stycznia 2021 r. Studenckie Koło Naukowe Polonistów, w ramach poszerzania horyzontów oraz gromadzenia doświadczeń, miało przyjemność uczestniczyć w gościnnym wykładzie Profesora Andrei F. De Carla, który wykłada literaturę i język polski na Uniwersytecie w Neapolu „L’Orientale” oraz na Uniwersytecie im. Aldo Moro w Bari.

Podczas wykładu zatytułowanego ,,Polonistyka we włoskiej przestrzeni kulturowej” Profesor przybliżył historię zmian form kształcenia wynikających z reform szkolnictwa wyższego we Włoszech oraz wspomniał o specyfice studiowania polonistyki za granicą (we Włoszech). Dowiedzieliśmy się między innymi jak włoscy studenci polonistyki obchodzą na uczelni Wielkanoc, Wigilię oraz jak wygląda ich wspólne kolędowanie. Następnie prof. Andrea De Carlo opisał pokrótce funkcjonowanie polonistyk na Uniwersytetach w północnej części kraju. Zostały ukazane takie uczelnie, jak np. Universita del Salento, Uniwersytet w Turynie, Mediolanie, Pizie. Kolejno zapoznaliśmy się z możliwościami studiowania literatury polskiej oraz wiedzy o języku polskim na Uniwersytetach w środkowej części Włoch, czyli na Uniwersytecie ,,La Sapienza” i Uniwersytecie ,,Tor Vergata”. Następnie usłyszeliśmy o Uniwersytetach w południowej części Włoch: Uniwersytecie im. Aldo Moro w Bari, Uniwersytecie w Neapolu „L’Orientale”. Po zakończeniu wykładu, Profesor Andrea Fernando De Carlo był uprzejmy udzielić odpowiedzi na kilka pytań, m.in. dotyczących trudności, jakie mogą napotkać Włosi podczas nauki języka polskiego.

Za niezwykle interesujący wykład jesteśmy ogromnie wdzięczni, gdyż dowiedzieliśmy się o wielu ciekawych aspektach studiów polonistycznych we Włoszech.

Relacja: Kinga Kołodziej, SKNP

Wróć do góry