Prace-dyplomowe-01_largePierwsi studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej zdobywający doświadczenie praktyczne w Zakładach Mechanicznych Tarnów obronili prace dyplomowe. W uzyskaniu tytułu inżyniera pomogło im opracowanie systemu przeznaczonego dla dowódcy wozu amunicyjnego.

Oparty o GPS system pozwala na monitorowanie zużycia amunicji. W pracy wykorzystano przemysłowy czujnik światłowodowy, którego pomiar opiera się na zliczaniu wyrzuconych łusek oraz czujnik rejestrujący przyspieszenie panujące na konstrukcji działa. Stan amunicji oraz parametry pracy urządzenia operator kontroluje za pomocą wyświetlacza graficznego. Dane dotyczące amunicji są wprowadzane za pomocą klawiatury.

Niebawem obrona prac czeka kolejnych słuchaczy kierunku elektronika i telekomunikacja. W ramach współpracy Zakładu z Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Tarnowie szesnastu studentów napisało dziesięć prac dyplomowych. Studenci Instytutu Politechnicznego skonstruowali modelowego robota transportowego, potrafiącego omijać przeszkody, który porusza się po trasie ustalonej za pomocą systemu nawigacji satelitarnej. Tematem kolejnej pracy było opracowanie aplikacji, obrazującej podstawowe funkcje życiowe żołnierzy. Opracowano również system zdalnego pomiaru temperatury, siły wiatru i położenia geograficznego oraz układ zdalnej destrukcji pamięci. W ramach kolejnej pracy dyplomowej powstał system dokładnie lokalizujący kierunek, z którego oddawane są strzały.

Tomasz Kieć – kierownik Działu Konstrukcji Elektronicznych Centrum Badawczo-Rozwojowego Zakładów Mechanicznych Tarnów: warto zwrócić uwagę na bardzo duże zaangażowanie części studentów, którzy od momentu podpisania porozumienia o współpracy między naszą firmą a PWSZ wzięli się do roboty. Po serii konsultacji powstała praca, która została obroniona w pierwszym terminie. Studenci przy okazji konsultacji mieli okazję naocznie przekonać się o charakterze i organizacji pracy konstruktora w naszym Centrum.

Współpraca przy pisaniu prac to wynik porozumienia podpisanego pomiędzy PWSZ a Zakładami Mechanicznymi Tarnów. Zakłada ono także odbywanie w firmie praktyk zawodowych oraz staży. Studenci mogą od strony praktycznej poznawać procesy technologiczne. Przyszli inżynierowie podczas wycieczek dydaktycznych wizytowali Wydział Produkcji Uzbrojenia. Obserwowali tam poszczególne etapy procesu produkcyjnego, brali także udział w prezentacji gotowych wyrobów.