Dr Marek Chyc będzie gościem kolejnego spotkania organizowanego przez Centrum Dialogu Alegoria oraz Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Tarnowie. Jego tematem będzie problem smogu. Wykład połączony z dyskusją pozwoli lepiej zrozumieć zagadnienie, które – z uwagi na zbliżającą się zimę – niebawem znów zagości na czołówkach gazet. Warto wziąć w nim udział także ze względu na postać prelegenta – wybitnego specjalisty zajmującego się tym tematem od wielu już lat.

– Tytuł mojego wystąpienia nawiązuje do faktu, że już w średniowieczu podejrzewano, że w powietrzu może być coś zabójczego, powodującego „czarną śmierć”. Ta analogia skłania do refleksji, gdzie jesteśmy w walce ze smogiem, czy jest szansa na zwycięstwo i kiedy ono nastąpi? – wyjaśnia dr Marek Chyc.

– Tytuł ten niesie przekaz, że tak, jak kiedyś i dzisiaj są ofiary, ofiarami jesteśmy my wszyscy. Przekaz medialny wskazuje, że jesteśmy w końcowej fazie batalii, ale czy tak jest naprawdę? Czy gdy zlikwidujemy wszystkie piece i kotły węglowe to powietrze będzie czyste, jak w Niemczech, czy Skandynawii? – dodaje prelegent.

Pytań, z którymi zmierzy się dr Chyc jest jednak dużo więcej: jak inne kraje poradziły sobie z problemem i dlaczego nam nie idzie? Co już osiągnęliśmy a czego jeszcze brakuje do odtrąbienia sukcesu w tej trudnej, nierównej i kosztownej walce ze smogiem? Czy problemem w Polsce jest węgiel czy ludzka mentalność, utrwalone przez dziesięciolecia nawyki i filozofie grzewcze? Jak wygląda obecnie poziom zanieczyszczeń pyłowych w Tarnowie, gdzie i kiedy jest dobrze a gdzie i kiedy źle? Czy pomiary WIOŚ potwierdzają wskazania czujników komercyjnych? Dlaczego wskazania PM10 mówią, że jest nieźle a pomiary PM2,5 wręcz przeciwnie? A jak wygląda sprawa PM1, przecież jest on bardziej szkodliwy niż PM10 i PM2,5 a mimo to nie jest mierzony rutynowo na stacjach monitoringu WIOŚ?

– Robi się obecnie wiele w tematyce antysmogowej jednak wskaźniki jakościowe powietrza prawdę mówią, wielkiej poprawy nie ma. Kiedy to nastąpi i dlaczego nie poprosić o pomoc przyrodę skoro apele do zdrowego rozsądku zawodzą? – kończy dr Marek Chyc.

Wszystkich zainteresowanych problemem zapraszamy na kolejne spotkanie Tarnowskiego Klubu Dyskusyjnego działającego w przestrzeni – Centrum Dialogu Alegoria w czwartek, 31 października 2019 r. o 18 (wejście od Placu Kazimierza). Wstęp wolny.

Dr Marek Chyc – doktor nauk technicznych (summa cum laude), chemik, wynalazca, specjalista w zakresie ochrony atmosfery. Absolwent: Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i PWSZ w Tarnowie.

W 2016 roku odbył staż w Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (Haga, Holandia). Biegły sądowy z zakresu chemii, inżynierii i ochrony środowiska. Autor kilkunastu publikacji naukowych z zakresu inżynierii środowiska. Wyróżniony m. in. Medalem dla wyróżniających się absolwentów PWSZ, Tarnowską Innowacją 2017, Różą Tygodnika Temi.

Uczestnik licznych debat antysmogowych i konferencji tematycznych. Pracownik Grupy Azoty S.A., Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie i Zespołu Szkół Technicznych w Tarnowie. Pasjonat szachów i podróży.

Wróć do góry