14. edycja Małopolskiej Nocy Naukowców, imprezy popularnonaukowej, której historia sięga 2007 roku, odbędzie się już w najbliższy piątek, 27 listopada! W tym roku wiele interesujących wykładów, pokazów i doświadczeń będzie czekać na spragnionych wiedzy w Internecie. Prezentujemy Państwu program wydarzeń przygotowanych przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Tarnowie i naszych lokalnych partnerów.
Ciesząca się ogromną popularnością Małopolska Noc Naukowców przyciąga do PWSZ w Tarnowie co roku kilka tysięcy uczestników. Mamy nadzieję, że internetowa forma wydarzenia umożliwi w tym roku dotarcie do jeszcze większej liczby młodszych i starszych adeptów nauki. Znamienite grono wykładowców, nauczycieli, studentów i uczniów przygotowało dla uczestników szereg atrakcji. Z materiałów opracowanych specjalnie dla Państwa dowiecie się m.in. jak matematyka przyczyniła się do zwycięstwa nad bolszewikami w 1920 r., jak działają mobilne roboty, czy jak samemu zrobić kosmetyki. A to tylko namiastka tego, czego będzie można dowiedzieć się już w piątek.
Serdecznie zapraszamy!
Odnośniki do filmów, wykładów i prezentacji znajdują się TUTAJ.
PROGRAM MAŁOPOLSKIEJ NOCY NAUKOWCÓW W TARNOWIE
PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA ZAWODOWA W TARNOWIE
Program wydarzeń organizowanych przez PWSZ w Tarnowie może ulec zmianie, ponieważ nadal pracujemy nad materiałami dla Państwa.
Wydział Administracyjno-Ekonomiczny
Katedra Ekonomii
„Z ekonomią za pan brat”
- Test wiedzy ekonomicznej: „Ekonomio, jak dobrze Cię znamy?” Konkurs polega na poprawnym uzupełnieniu otrzymanego od prowadzących testu. Uczestnik, który zdobędzie najwięcej punktów, wygrywa.
- Gra „Waluty świata” składa się z 10 pytań i polega na dopasowaniu waluty do podanego kraju.
- „Spotkanie ze Studenckim Kołem Naukowym MANAGER” – spotkanie na żywo prowadzone na portalu Facebook. W relacji będą uczestniczyć członkowie organizacji studenckiej, z którymi będzie można porozmawiać o ekonomii i zarządzaniu.
Katedra Filologii
„Filologia otwiera na świat”
Filologia angielska
- Test językowy. Zapraszamy do zaprzyjaźnienia się z idiomami i wyrażeniami popularnymi w codziennym życiu Brytyjczyków! W teście znajdą się dwa rodzaje pytań: wybierz poprawną odpowiedź lub wstaw brakujące słowo. Na wykonanie zadań (50 pytań) przewidziana jest godzina. Na koniec testu kliknij „Zobacz prawidłowe odpowiedzi”, aby poznać wynik. Powodzenia!
Filologia germańska
- Instruktaż instalacji wtyczki Netflixa, dzięki której podczas oglądania filmów na platformie pojawią się napisy w języku polskim i niemieckim.
Filologia romańska
- Film pt. „Mistrzowie i legendy sportu we Francji – i Ty możesz zostać mistrzem !” ma na celu zapoznanie uczestników z mistrzami i legendami francuskiego sportu.
Wydział Matematyczno-Przyrodniczy
Katedra Chemii
- Wykład: „O najdziwniejszych odkryciach naukowych – nagrody Ig Nobla w chemii”
Nagrody Ig Nobla, zwane także Antynoblami, są humorystycznym odpowiednikiem Nagród Nobla; przyznawanymi za prace naukowe, które w pierwszej kolejności wywołują uśmiech, a potem dopiero skłaniają do myślenia. Ideą tych wyróżnień jest popularyzowanie nauki i pokazanie, że odkrycia i wynalazki mogą także sprawiać wiele frajdy. Wykład będzie miał charakter przeglądu najbardziej interesujących i szokujących nagród Ig Nobla przyznawanych w dziedzinie chemii.
- Eksperymenty „Niecodzienne zjawiska”
Pokazy chemiczne podzielone na dwie części prezentują różne typy reakcji chemicznych i niecodziennych zjawisk: od spalania, przez emisję światła, aż po nietypową kinetykę reakcji chemicznych. Życzymy niezapomnianych wrażeń w odkrywaniu chemicznego świata!
Katedra Matematyki
„Matematyka jest sztuką”
- Wykład: „Udział matematyków polskich w Bitwie Warszawskiej i II wojnie światowej”
W tym roku mija 100 lat od Bitwy Warszawskiej. Do zwycięstwa wojska w znacznej mierze przyczyniła się niewielka grupa polskich matematyków, którym udało się złamać rosyjskie szyfry. Ponadto część tego grona zasiliła Biuro Szyfrów mające ogromny wkład w złamanie szyfru Enigmy. Ze względu na objęcie tajemnicą dokumentów ta pasjonująca wiedza historyczna znana jest szerszej publiczności dopiero od niedawna. W tej niezwykłej historii znajdziemy również pewien tarnowski wątek – niewielki wprawdzie – ale wart uświadomienia.
- Warsztaty: „Sztuka origami„
- Warsztaty: „Obrazki myślą malowane”
Katedra Fizjoterapii
- Pokaz ćwiczeń relaksujących z wykorzystaniem rollera i piłeczki tenisowej
- Pokaz ćwiczeń na wady postawy
- Pokaz masażu aquavibron
- Pokaz masażu bańką chińską
- Pokaz masażu gorącymi kamieniami
- Pokaz masażu gua sha
- Pokaz techniki tapingu dynamicznego
Katedra Pielęgniarstwa
- Pokaz podstawowych zabiegów resuscytacyjnych u dzieci
- Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach u dorosłych
- „O zębach dla najmłodszych”
- Instruktaż higieniczny dotyczący mycia zębów
Katedra Automatyki i Robotyki
- Prezentacja działania robotów mobilnych – omówienie zasad działania robotów i sensorów wykrywających przeszkody.
- Prezentacja pracy małych robotów przemysłowych – omówienie zasad działania robotów, obsługi przez urządzenie modelu linii produkcyjnej.
Katedra Elektrotechniki
- Wykład z optyki geometrycznej i falowej wraz z pokazami, które obejmują analizę spektralną, zjawiska optyki geometrycznej, odbicia i załamania światła, dyfrakcji i interferencji na szczelinach, złudzenia optycznego, widma pierwiastków oraz wiedzę o zwierciadłach i soczewkach, światłowodach, świetle jako nośniku energii i prądu.
- Prezentacja i pokazy wybranych prac inżynierskich: transformator tesli, robot z chwytakiem, ploter polarny.
- Quiz: Czy wiesz jak działa bezpiecznik, kiedy powstała pierwsza elektrownia i które zwierzę porazi cię prądem? SPRAWDŹ!
Katedra Elektroniki, Telekomunikacji i Mechatroniki
Prezentacje projektów zrealizowanych przez studentów i pracowników Katedry oraz członków Koła Naukowego Elektroników „AMPER”:
- Makieta stacji kolejowej Tarnów-Mościce
- Symulator lokomotywy T22
- System sterowania oświetleniem scenicznym
- Dekodowanie sygnału z sond meteorologicznych
- System do badania wydajności algorytmów przetwarzania obrazu
- Pneumatyczny system sterowania
- Prezentacja laboratorium wytrzymałości materiałów
Katedra Informatyki
- Asystent cofania z naczepą
- Makieta LEGO
- Muzyczny ekran LED
- Bioniczna dłoń
- Robot śledzący przedmiot
- Inteligentna ściana wodna
Katedra Wzornictwa
- Pokaz : „Barwienie papieru w technice ebru”. Uczestnicy nauczą się stosować technikę malarską, znaną od stuleci, polegającą na malowaniu papieru w wodzie.
III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA W TARNOWIE
Pracownia biologiczna
Pokazy i eksperymenty: „W świecie leśnych skrzatów”
- Woda od A do Z
- Jak owady jedzą?
- Jak owady widzą?
- Jak poruszają się stawonogi?
- Zdobywanie pokarmu
Pracownia chemiczna
- Eksperymenty: ryczący miś, światła drogowe, płonący lód, doświadczenia z nadmanganianem potasu (samozapłon, lokomotywa), zielony duszek, znikający styropian, kolorowe płomienie, płonąca piana.
- Pokazy instruktażowe doświadczeń, które można wykonać w domu: brokatowa ciastolina, pasta słonia, chemiczne jojo, glicerynowe bańki, doświadczenie balon i butelka, tęczowa kapusta.
Pracownia Matematyczna
- Matematyczne wyszywanki
- Orgiami matematyczne
Pracownia Fizyczna
- Doświadczenia z prądem elektrycznym
- Doświadczenie z elektrostatyki
- Pole magnetyczne (magnesy i opiłki żelaza)
Pracownia geograficzna
- Wulkany
- Obserwacja gwiazd
- Klimat, pogoda, zjawiska meteorologiczne
Plik z programem do pobrania: III LO w Tarnowie Program
- Pracownia geograficzna: „Procesy endogeniczne Ziemi – pokazy. Kampania antysmogowa”
- Pracownia fizyczna: „Jak segregować śmieci, by świat w przyszłości był zdrowy”
- Pracownia biologiczna: „Sama robię kosmetyki – pokazy, konkursy, doświadczenia”
- Pracownia dietetyki: „Domowy ryneczek na parapecie – propagowanie zdrowego stylu życia”
- Pracownia sztuki: „Sztuka z recyklingu”
- Pracownia chemiczna: „Zrób sam domowe środki czystości – pokaz ciekawych eksperymentów chemicznych”
- Pracownia fotograficzna: „Fotografia brzydoty – nielegalne wysypiska – różne techniki otrzymywania obrazów”
- Pracownia reklamy: „Projekt ekologicznych opakowań – pokazy wykonywania materiałów używanych w reklamie wizualnej, zajęcia warsztatowe w wyklejaniu reklamy”
- Pracownia matematyczna: „Projekty ekologicznych zabawek – gry logiczne i matematyczne, warsztaty kształtowania wyobraźni matematycznej”
- Pracownia języka polskiego: „W Telektroskopie Szczepanika – wystawa dorobku technicznego Wielkiego Wynalazcy – Jana Szczepanika”
Plik z programem do pobrania: ZSOiT Program
Koordynatorem Małopolskiej Nocy Naukowców jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.
Projekt pn. „European Researchers’ Night 2020 in Małopolska” („Małopolska Noc Naukowców 2020”) współfinansowany jest ze środków programu ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020” na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr 954882 w ramach działania „Maria Skłodowska-Curie”.