Wielki sukces studentki Pielęgniarstwa PWSZ w Tarnowie. Magdalena Robak, również dzięki głosom przedstawiciel naszej społeczności awansowała do ścisłego finału prestiżowego konkursu Queen Silvia Nursing Award Poland. 9 grudnia Pani Magdalena stanie w warszawie przed komisją konkursową i zaprezentuje swój rewelacyjny pomysł, którym jest, przypomnijmy – koszulka do szybkiej komunikacji z pacjentem. Wyniki konkursu poznamy 23 grudnia.
Jak czytamy na oficjalnej stronie konkursu, pomysł polega na przygotowaniu koszulek z nadrukowanymi piktogramami oznaczającymi informacje, które najczęściej starają się przekazać pacjenci (tzw. „pierwszej potrzeby’). Znajdują się na niej m.in.: uproszczona skala oceny bólu, znak łóżka, toalety oraz emotikon oznaczający, że coś jest nie w porządku.
– Pomysł narodził się po zobaczeniu relacji o tematyce utrudnionej komunikacji z pacjentem osoby związanej bezpośrednio z medycyną na Instagramie. Pomyślałam wtedy nad stworzeniem czegoś, z czego sama mogłabym korzystać w pracy, a co poprawiłoby komfort zarówno personelu jak i chorych. Zauważyłam, że pielęgniarki m.in. na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym często ubrane są w T-shirty z różnorakimi napisami. Niewielki napis mógłby być dla niektórych osób nieczytelny jednak piktogramy mogłyby pomóc. Myśląc nad tym czego najczęściej potrzebowali pacjenci, gdy stałyśmy przy ich łóżkach stwierdziłam, iż kilka zrozumiałych obrazków w zupełności wystarczy. Reszta należy już do nas – tłumaczy Magdalena Robak, autorka koncepcji.
Pomysł dotyczy ułatwienia (lub niekiedy umożliwienia) pozawerbalnej, utrudnionej komunikacji z pacjentem. Najczęściej problem ten dotyka osób starszych, cierpiących na demencję. Dzięki noszeniu piktogramów w bardzo widocznym miejscu przez personel, możliwe stanie się szybkie wskazanie odpowiedniego obrazka, a co za tym idzie – zrozumienie pacjenta w znacznie krótszym czasie, który jest w wielu sytuacjach kluczowy.
Zdecydowaną korzyścią jest znaczne ułatwienie lub umożliwienie komunikacji z pacjentem. Pielęgniarka nie musiałaby domyślać się co chory ma na myśli, najważniejsze informacje szybko mógłby przekazać poprzez wskazanie odpowiedniego obrazka.
Kontakt udałoby się więc nawiązać w krótszym czasie, co z pewnością poprawiłoby komfort pacjentów. Wiele osób starszych posiada protezy zębowe, o założenie których nie musiałyby się martwić chcąc coś powiedzieć.
Chorzy z demencją także z pewnością doceniliby to rozwiązanie, ponieważ trudności komunikacyjne dotyczą najczęściej właśnie tej grupy pacjentów i pacjentek. Jest to również dobre rozwiązanie dla osób niesłyszących oraz nie porozumiewającym się w języku polskim.
Historia ma jednak ciąg dalszy. O sukcesie Pani Magdy dowiedział się bowiem wykładowca Wydziału Sztuki PWSZ, dr Piotr Barszczowski. Dostrzegając wielki potencjał tego pomysłu stworzył bardzo szybko projekty koszulki (patrz załącznik).
– Jestem niezwykle zbudowana nie tylko wspaniałym sukcesem Pani Magdy, której gratuluję już teraz, nie czekając na ostateczny wynik konkursu, ale także błyskawicznym działaniem dr. Piotra Barszczowskiego, dzięki któremu pomysł materializuje się na naszych oczach. Taka międzywydziałowa, międzypokoleniowa współpraca sprawia, że czuję radość oraz dumę z naszej społeczności akademickiej – mówi Rektor PWSZ, dr hab. Małgorzata Kołpa, prof. Uczelni.
Dodajmy, że dr Piotr Barszczowski projekt wykonał oczywiście za darmo, a sam odniósł ostatnio spektakularny sukces zdobywając złoty medal im. Wawrzyńca Wspaniałego „Lorenzo il Magnifico” w kategorii Sztuki Multimedialne podczas XIII Biennale Sztuki we Florencji. Więcej na ten temat TUTAJ.
Zdjęcia z archiwum organizatorów konkursu oraz Piotra Barszczowskiego. W przygotowanym tekście wykorzystano opis ze strony konkursu.