Instytut Sztuki zaprasza kandydatów na studia na kierunkach artystycznych do wzięcia udziału w kursie przygotowującym do egzaminu wstępnego na grafikę lub wzornictwo. Program kursu ma charakter warsztatów i obejmuje tematy i zagadnienia wymagane podczas egzaminów wstępnych. Uczestnicy uzyskają wiedzę z zakresu specyfiki egzaminów, zostaną wprowadzeni w problematykę zadań, otrzymają pomoc w zakresie rozumienia i interpretacji zadań egzaminacyjnych.
Zapewniamy
– indywidualną pracę z każdym uczestnikiem
– konsultacje prac domowych
– pomoc w przygotowaniu teczki i portfolio
– dobór lektur i literatury kierunkowej
W programie zagadnienia ściśle związane z wybranym kierunkiem studiów:
– wiedza i praktyka z zakresu profesjonalnego rysunku, malarstwa / kompozycja, proporcje, perspektywa, konstrukcja, światłocień, kreska, kolor, plama, kontrast, materia/,
– rysunek ( ołówek, węgiel, sepia, sangwina, tusz ), zagadnienia techniki i technologii rysunku,
– malarstwo (akryl, tempera, akwarela ), zagadnienia techniki i technologii malarstwa,
– realizacja zadań projektowych /interpretacja, projektowanie, modelowanie/,
– tematy z natury, rzeczywistości oraz z wyobraźni.
Grafika
Program zajęć Rysunku realizowany podczas kursu:
– szkice z natury w różnych technikach rysunkowych (ołówek, węgiel, sepia, sangwina, tusz),
– studium postaci ( ołówek, węgiel, tusz lawowany ),
– studium głowy ( ołówek, węgiel, sepia, sangwina ),
Wprowadzenie i pogłębianie zagadnień obserwacji i analizy rzeczywistości, anatomia, proporcje, zasady kompozycji, konstrukcji, środki wyrazu: kreska, linia, światłocień, kontrast, walor.
Materiały i narzędzia na zajęcia z rysunku: szkicownik A-4, kilka bristoli 100 x 70 cm, ołówki różnej grubości (od 2B do 8B ) , węgiel zwykły i prasowany ,sepia, gumka do mazania, temperówka, żabki do przyczepiania kartek, nożyk introligatorski.
Program zajęć Malarstwa:
– szkice kolorystyczne (tempera, akryl, akwarela),
– studium martwej natury (akryl, tempera) – kadrowanie, kompozycja, skala, proporcje, kolor, charakter plamy barwnej, materia. Niezbędne wiadomości o barwach, etapy tworzenia obrazu, posługiwanie się warsztatem malarskim.
Materiały i narzędzia na zajęcia z malarstwa: kilka bristoli 50 x 70 cm, kartki A- 4 do szkicowania, gesso (grunt), pędzle różnej grubości głównie płaskie, farby akrylowe lub tempery, różne kolory – w tym biel tytanowa, żółcień, karmin, cynober, ultramaryna, czerń; pojemnik na wodę, szmatki do odsączania i czyszczenia pędzli, płaska paleta (np. płyta pilśniowa 30/50cm).
Projektowanie graficzne:
– znak graficzny, logo,
– zasady tworzenia ilustracji, plakatu,
– zadania kierunkowe na określony temat, praca nad koncepcją, analiza tematu, formułowanie założeń projektowych, szkice koncepcyjne, realizacja.
Wprowadzenie teoretyczne oraz ćwiczenia praktyczne. Powiązanie formy plastycznej z tematem i treścią zadania, kształcenie umiejętności posługiwania się znakiem, symbolem, tekstem w tworzeniu obrazu. Zagadnienia warsztatu graficznego.
Materiały i narzędzia niezbędne do zajęć:
– kartki A-4 i A-3 (papier jak do drukarki), papiery kolorowe, nożyk, nożyczki, narzędzia rysunkowe i kreślarskie (ołówki i inne dowolne narzędzia do rysowania, linijka, ekierka, cyrkiel, kątomierz), klej UHU Power, klej w sztyfcie do papieru, taśma samoprzylepna.
Wzornictwo
Program zajęć Rysunku realizowany podczas kursu:
– szkice, w różnych technikach rysunkowych (ołówek, węgiel, sepia, sangwina, tusz),
– studium przedmiotu, analiza konstrukcji, proporcji, relacji przestrzennych,
– kształcenie umiejętności obserwacji, analizy proporcji, relacji wielkościowych i przestrzennych, formułowanie koncepcji studium rysunkowego,
– studium martwej natury- rysunek z rzeczywistości. Kompozycja, proporcje, perspektywa, konstrukcja przedmiotu, materia, walor; doskonalenie warsztatu rysunkowego, wyzwalanie kreatywności i świadomości ekspresji. Ołówek, węgiel.
Materiały i narzędzia na zajęcia z rysunku: szkicownik A-4, kilka bristoli 100 x 70 cm, ołówki różnej grubości (od 2B do 8B), węgiel zwykły i prasowany, sepia, gumka do mazania, temperówka, żabki do przyczepiania kartek, nożyk introligatorski.
Program zajęć Malarstwa:
– szkice kolorystyczne ( tempera, akryl ),
– studium przedmiotu, rola koloru w kształtowaniu formy,
– studium martwej natury – kadrowanie, kompozycja, skala, proporcje, kolor, charakter plamy barwnej, materia. Niezbędne wiadomości o barwach, zasady kompozycji, etapy tworzenia obrazu, posługiwanie się warsztatem malarskim, wybrane techniki i elementy technologii malarstwa.
Materiały i narzędzia na zajęcia z malarstwa: kilka bristoli 50 x 70 cm, kartki A- 4 do szkicowania, gesso (grunt), pędzle różnej grubości głównie płaskie, farby akrylowe lub tempery, różne kolory – w tym biel tytanowa, żółcień, karmin, cynober, ultramaryna, czerń; pojemnik na wodę, szmatki do odsączania i czyszczenia pędzli, płaska paleta (np. płyta pilśniowa 30/50cm).
Projektowanie płaskie i przestrzenne:
– konstruowanie i modelowanie podstawowych brył geometrycznych,
– zasady perspektywy,
-ćwiczenia rozwijające kreatywność, wyobraźnię przestrzenną, wyczucie proporcji, świadome zestawianie barw,
– obserwacja i interpretacja otaczającej przestrzeni i przedmiotów,
– współczesne wzornictwo w Polsce i na świecie – wprowadzenie.
Materiały i narzędzia niezbędne na zajęciach: kartki A-4 i A- 3 (papier jak do drukarki), bristol 100×70 biały 2 arkusze, bristol 100×70 czarny 1 arkusz, nożyk, nożyczki, ołówki i inne dowolne narzędzia do rysowania, linijka,ekierka, cyrkiel, kątomierz, klej UHU Power, klej w sztyfcie do papieru, taśma samoprzylepna.
Zajęcia prowadzone są w grupach 8-15 osobowych. Kurs odbywa się w soboty i obejmuje 36 godzin ( 3 godziny tygodniowo).
Terminy zajęć: od 08.02.2014 do 24.05.2014
Cena kursu: 360 zł (10 zł za godz.)
Przy jednorazowej wpłacie całej kwoty udzielany jest 20 % rabat ( 72 zł)
Istnieje możliwość konsultacji indywidualnych w czasie trwania kursu
Cena konsultacji: 30 zł
Zgłoszenia na podstawie wypełnionego formularza przyjmowane są w sekretariacie Instytutu Sztuki PWSZ, ul. Mickiewicza 8, od poniedziałku do piątku w godz.od 8.00 do 15.00. Tel. 0-14 6316661.