W dniu 11 marca mieliśmy, jako Katedra Chemii, przyjemność gościć uczniów szkół podstawowych z Tarnowa, Koszyc Małych oraz Żabna na wykładzie realizowanym w ramach „Tarnowskich Piątków Chemicznych”. To już kolejne spotkanie z młodzieżą szkół podstawowych w tym roku akademickim, które odbywa się tradycyjnie, w murach Uczelni, jednak pierwszy raz pod szyldem Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie.

Podczas spotkania dr Agata Lada, wykładowca Katedry Chemii, zaprezentowała wykład pt. „Kosmetyki upiększające dawniej i dziś”. Uczniowie mieli okazje zapoznać się z historią wybranych kosmetyków stosowanych od czasów starożytnych, poznali też skład szminki, którą stosowała Królowa Kleopatra. Pani dr A. Lada wyjaśniła także dlaczego puder pozostaje długo na policzkach oraz co sprawia, że tusz do rzęs ma różne barwy.

Po wykładzie tradycyjnie odbył się pokaz doświadczeń chemicznych przygotowanych przez Naukowe Koło Chemików OZON. Studenci kierunku Chemia zaprezentowali doświadczenia, w których nie zabrakło barw równie pięknych jak barwy współczesnych kosmetyków.

Wróć do góry