Towarzystwo Literackie im. A. Mickiewicza Oddział w Tarnowie, Zakład Filologii Polskiej PWSZ w Tarnowie oraz III LO w Tarnowie zapraszają młodzież do udziału w konkursie dziennikarskim na interesujące przedstawienie wydarzeń skomponowane na wzór Bolesława Prusa „Kronik tygodniowych”, pod hasłem: „Małopolska – sztuka obserwacji”. Patronat honorowy nad konkursem objęła prof. dr hab. Grażyna Borkowska, prezes TliAM, natpomiast patronat medialny: „Gazeta Krakowska”.

Tematy do wyboru:

– polityczne
– kulturalne
– obyczajowe
– społeczne

Formy:

– reportaż
– felieton
– humoreska
– synkretyczne lub nowatorskie formy gatunkowe współczesnego dziennikarstwa

Oczekiwane cechy wypowiedzi w „Kronice” – pracy konkursowej:

– fikcyjne i/lub autentyczne wydarzenia jako kanwa felietonu,
– dopuszczalna obecność postaci fikcyjnych obok autentycznych,
– szeroka wiedza na temat omawianego zagadnienia,
– dowolność form podawczych i stylu, tu: swobodne posługiwanie się stylami: realizm, komizm, groteska, absurd itd.
– różnorodność nastrojów przedstawianych komentarzy do obrazów świata wykreowanych w „kronikach”,
– refleksyjne ujęcie tematu.

Cele konkursu:

– włączenie się w obchody Roku Bolesława Prusa, ogłoszonego w 165. rocznicę urodzin i 100. rocznicę śmierci pisarza,
– popularyzacja wśród młodzieży dorobku literackiego i publicystycznego Bolesława Prusa,
– rozbudzenie zainteresowania współczesnymi problemami politycznymi, społecznymi, kulturalnymi i obyczajowymi w wymiarze regionalnym oraz inspirowanie do podejmowania nad nimi samodzielnej i twórczej refleksji,
– rozwijanie umiejętności w zakresie tworzenia tekstów o charakterze dziennikarskim,

Regulamin konkursu:

1. Konkurs dziennikarski odbywający się pod hasłem „Małopolska – sztuka obserwacji”, zwany dalej „Konkursem”, jest organizowany przez Towarzystwo Literackie im. A. Mickiewicza Oddział w Tarnowie, Zakład Filologii Polskiej PWSZ w Tarnowie oraz III LO w Tarnowie.
2. Przystąpienie do Konkursu jest równoznaczne z akceptacją przez Uczestnika Regulaminu konkursu. Uczestnik zobowiązuje się do przestrzegania określonych w nim zasad, jak również potwierdza, iż spełnia wszystkie warunki, które uprawniają Go do udziału w Konkursie.
3. W Konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz studenci szkół wyższych.
4. Warunkiem uczestnictwa w Konkursie jest nadesłanie na wskazany adres pracy spełniającej podane wyżej kryteria.
5. Nadesłane prace konkursowe muszą w całości stanowić oryginalną twórczość Uczestnika. Oceniane będą tylko utwory nigdzie dotychczas niepublikowane (także w Internecie) i nienagradzane w innych konkursach.
6. Powołane przez organizatorów jury, któremu będzie przewodniczył prof. dr hab. Stanisław Bryndza-Stabro (Uniwersytet Jagielloński), oceni nadesłane prace konkursowe oraz przyzna nagrody i wyróżnienia. Prace będą oceniane w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i studenci szkół wyższych.
7.Najlepsze prace będą publikowane nałamach „Gazety Krakowskiej”. Dla laureatów przewidziano także nagrody. 8. Każda praca konkursowa powinna być nadesłana w dwóch egzemplarzach w formie wydruku komputerowego.
9. Pracy konkursowej nie należy podpisywać imieniem i nazwiskiem, ale opatrzyć ją słownym godłem Uczestnika. Do pracy należy dołączyć zaklejoną kopertę, również opatrzoną godłem, zawierającą: imię, nazwisko, nazwę szkoły, klasę lub rok studiów, nr telefonu autora oraz adres e-mail, a także oświadczenie, że treść przesłanej przez niego pracy konkursowej nie narusza przepisów prawa ani prawem chronionych dóbr osób trzecich, a Uczestnik Konkursu jest w pełni uprawniony do zgłoszenia w/w pracy konkursowej oraz do zezwolenia na jej publikację przez Organizatora Konkursu.
10. Termin nadsyłania prac upływa 20 kwietnia 2012 roku.
Prace konkursowe należy zostawiać w sekretariacie Zakładu Filologii Polskiej PWSZ
z dopiskiem na kopercie: Konkurs dziennikarski. „Małopolska – sztuka obserwacji”.
12. O terminie rozstrzygnięcia Konkursu oraz wręczenia nagród Uczestnicy zostaną powiadomieni drogą elektroniczną (e-mail na podany przez Uczestnika adres).
13. Organizatorzy nie zwracają nadesłanych prac konkursowych.

Uwaga – oficjalne ogłoszenie wyników konkursu dziennikarskiego „Małopolska – sztuka obserwacji” nastąpi po wykładzie „Ksiądz Piotr Skarga SJ vir, bonus, dicendi, peritus”, który wygłosi prof. dr hab. Andrzej Borowski w dniu 31 maja 2012 roku (czwartek), godz. 14.00 PWSZ w Tarnowie, ul Mickiewicza 8, sala B 028.