Młodzież z dwóch kolejnych małopolskich szkół rozpoczęła naukowe warsztaty weekendowe w Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie. Spotkanie było doskonałą okazją poznania nowinek technicznych, prac dyplomowych, projektów studenckich i badań naukowych realizowanych w dyscyplinie „automatyka, elektronika i elektrotechnika” w ANS w Tarnowie.
Uczniowie mieli okazję zapoznać się z wyposażeniem laboratoryjnym i aparaturą badawczo-dydaktyczną Wydziału Politechnicznego, a także ofertą kierunków inżynierskich. Sporo czasu spędzili także w laboratoriach Wydziału Politechnicznego, gdzie mieli możliwość poznać zastosowania sterowników PLC zarówno w rozwiązaniach automatyki domowej, jak i w aplikacjach przemysłowych.
Uczniowie wykorzystywali TIA Portal i Logo! Soft Comfort – środowiska programistyczne umożliwiające programowanie, komunikację ze sterownikiem, czy symulację działania utworzonych programów. Uczniowie zaprojektowali m.in. centralkę alarmową przy użyciu LOGO! Siemens, przeprowadzili testy jej działania, zbudowali termostat utrzymujący temperaturę na zadanym poziomie, wykorzystali też czujniki światła i zastosowali je w systemach automatyki budynkowej jako automaty zmierzchowe.
Ostatni dzień upłynął pod hasłem Przemysłu 4.0. i cyfrowych bliźniaków. Wirtualne odwzorowanie rzeczywistych procesów technologicznych, linii technologicznych, czy urządzeń przemysłowych daje duże możliwości w zakresie prototypowania, testowania i sprawdzania napisanych programów sterowania bez konieczności ponoszenia wydatków na budowę fizycznych obiektów.
– W kwestii sterowania linii technologicznych zaczęliśmy od pokazania sposobu ich budowania, doboru odpowiednich urządzeń, czujników, elementów wykonawczych. Zbudowane przez uczniów linie technologiczne, wykorzystane konwejory sterowane były przez podłączone sterowniki PLC z komputerem ze środowiskiem umożliwiającym budowę wirtualnych linii. Uczniowie mieli okazję poczuć się jak projektanci i programiści linii technologicznych. Tym razem naszymi gośćmi byli uczniowie z Zespołu Szkół im. K. K. Baczyńskiego z Dąbrowy Tarnowskiej i z Zespołu Szkół Elektrycznych Nr 2 w Krakowie – relacjonuje Grzegorz Aksamit z Katedry Elektrotechniki ANS.
Przypomnijmy, że uczniowie mają możliwość uczestniczenia w zajęciach online prowadzonych przez kadrę Wydziału Politechnicznego w ramach dwóch bloków tematycznych w obszarze elektryczno-elektronicznym: „Programowanie mikrokontrolerów Arduino” i „Programowanie sterowników PLC LOGO! Siemens”.