Zacieśnienie współpracy Uczelni z placówkami ochrony zdrowia, ale tym razem pod kątem informatyki medycznej. Taki cel postawili sobie przedstawiciele Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej oraz Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie. To odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów, którzy potrafią łączyć zaawansowaną wiedzę informatyczną z podstawami medycyny i wspierać lekarzy w procesie diagnozy i leczenia. Pierwsi na współpracy skorzystają studenci Informatyki PWSZ, którzy część praktyk będą mogli odbywać w „Łukaszu”. Współpraca może w przyszłości doprowadzić do uruchomienia nowego bloku obieralnego na kierunku Informatyka, ściśle związanego z medycyną.
Z inicjatywą wspólnych działań wyszedł dr n. med. Andrzej Radkowski. – Mając do dyspozycji bardzo zaawansowany technicznie sprzęt, który chcielibyśmy optymalnie wykorzystać widzimy sens i cel stworzenia takiej specjalizacji właśnie dla informatyków. Mamy zaplecze akademickie, mamy zaplecze medyczne, mamy sprzęt – to idealny moment żeby połączyć siły i zainteresować studentów taką drogą. Tym bardziej, że niesie ona bardzo duże możliwości jeśli chodzi o znalezienie zatrudnienia – przekonuje Kierownik Zakładu Radioterapii Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie, który nie tylko spotkał się z kierownictwem Katedry Informatyki, ale zdążył już nawet wygłosić wykład dla studentów Informatyki, w trakcie którego pokazał szereg możliwości i pól przyszłej współpracy.
Pomysł dr. Radkowskiego spotkał się z zainteresowaniem ze strony Uczelni. – Nie chcę zdradzać zbyt wiele, ale wzięliśmy się do pracy i przygotowujemy plan, który pomoże w realizacji naszych wspólnych celów – mówi dr inż. Daniel Król. – Od zawsze „słuchamy” rynku, bardzo często modernizujemy plany studiów aby kształcić praktyków, którzy bez problemu znajdą pracę od razu po studiach. Dlatego zdecydowaliśmy, że wysłanie studentów na praktyki do szpitala i zebranie od nich „feedbacku” pozwoli nam nie tylko podjąć właściwe decyzje, ale także przygotować ewentualne zmiany – przekonuje Kierownik Katedry Informatyki PWSZ.
– Ze szpitalem św. Łukasza i innymi placówkami ochrony zdrowia w regionie współpracujemy od bardzo dawna. To tam praktyki odbywają nasze pielęgniarki, fizjoterapeuci oraz położne. Ponadto, pracownicy tych placówek stanowią część naszej kadry dydaktycznej na Wydziale Ochrony Zdrowia. Cieszę się, że teraz wspólne działania nabierają nowego charakteru. Komputery zrewolucjonizowały medycynę, zmieniły w zasadzie wszystko. Mądre połączenie informatyki i medycyny na poziomie akademickim jest zatem koniecznością. Jestem pewna, że wykorzystanie naszych wspólnych potencjałów może przynieść wspaniałe efekty nie tylko dla studentów i placówek medycznych ale – przede wszystkim – dla pacjentów – dodaje Rektor PWSZ, dr hab. Małgorzata Kołpa, prof. Uczelni.
Dodajmy, że obecnie na kierunku Informatyka w PWSZ w Tarnowie studenci mają do wyboru trzy bloki: inżynierię oprogramowania, inżynierię systemów inteligentnych oraz systemy teleinformatyczne. Obecnie na kierunku studiuje około trzystu osób.