W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie rusza 3. edycja Legii Akademickiej. Po raz pierwszy z historii do udziału w programie zaproszeni są także studenci innych tarnowskich uczelni. Spotkanie organizacyjne odbędzie się we wtorek, 3 grudnia 2019 roku w Auli C 017.

Studenci, którzy w trakcie studiów chcą odbyć przeszkolenie wojskowe, po raz kolejny będą mogli wziąć udział w programie edukacji wojskowej w ramach Legii Akademickiej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie.

Spotkanie organizacyjne dotyczące tegorocznej edycji odbędzie się we wtorek, 3 grudnia br., o godz. 10 w auli budynku C. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele Wojskowej Komendy Uzupełnień w Tarnowie. Odbędzie się także pokaz sprzętu wojskowego.

Zapisy zostaną uruchomione tego samego dnia. Szczegółowe informacje zostaną podane w trakcie spotkania, a także na stronie internetowej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie.

Czym jest Legia Akademicka?

Głównym celem tej inicjatywy jest przygotowanie odpowiedniej liczby wyszkolonych żołnierzy rezerwy na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej.

Edukacja wojskowa odbywać się będzie w dwóch wymiarach – teoretycznym i praktycznym. Zajęcia z wiedzy o wojsku i wojskowości odbywać się będą w murach PWSZ, natomiast ćwiczenia – w jednostkach wojskowych, centrach i ośrodkach szkolenia. Aby jednak móc biegać z karabinem po poligonie, konieczne będzie pozytywne zaliczenie części teoretycznej.

W poprzednich edycjach, szkolenie teoretyczne obejmowało 30 godzin lekcyjnych zajęć, a praktyczne 21 dni spędzone na poligonie. Udział w pierwszym jest bezpłatny, za wakacyjny poligon każdy uczestnik otrzymywał ok. 2 tys. zł.

Po zaliczeniu obu części, studenci otrzymają stopień starszego szeregowego rezerwy oraz świadectwo ukończenia kursu wojskowego. To bardzo przydatny dokument, który może być dużym atutem w przypadku rekrutacji do pracy w służbach mundurowych, czy jednostkach administracji bezpieczeństwa wewnętrznego.

To jednak nie koniec. Jeśli uczestnik zdecyduje się na drugi etap szkolenia praktycznego, ma szanse na stopień podoficera rezerwy.

 

 

Wróć do góry