Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłasza nabór do IV kadencji Młodzieżowej Rady Klimatycznej (MRK). To wyjątkowa inicjatywa, która daje młodym ludziom realny wpływ na politykę klimatyczną i środowiskową w Polsce. Zbieranie zgłoszeń trwa do 2 sierpnia 2026 roku.
Czym jest Młodzieżowa Rada Klimatyczna?
Młodzieżowa Rada Klimatyczna to społeczny organ doradczy działający przy Ministrze Klimatu i Środowiska. W jej skład wchodzi od 16 do 26 młodych osób w wieku 18-27 lat (na dzień startu naboru). Kadencja Rady trwa dwa lata.
Co należy do zadań Rady?
- Przedstawianie opinii w zakresie tworzenia polityk, strategii i zmian legislacyjnych w zakresie klimatu i środowiska, w tym propozycji rozwiązań.
- Promowaniu postaw proekologicznych wśród młodzieży.
- Podnoszeniu świadomości i wiedzy młodzieży z zakresu klimatu i środowiska.
Aktywności i zaangażowanie
Członkowie i członkinie MRK uczestniczą w comiesięcznych posiedzeniach (online lub stacjonarnych), podczas których omawiane są aktualne zadania i planowane działania. Duża część zaangażowania Rady odbywa się poza obradami zgodnie z ustalonym pomiędzy członkami podziałem pracy.
Członkowie i członkinie mogą też reprezentować Radę poprzez udział w konferencjach, seminariach i innych inicjatywach, gdzie prezentują stanowiska Rady i propozycje rozwiązań.
Ważnym elementem działalności Rady są także inicjatywy edukacyjne, których celem jest zwiększanie świadomości ekologicznej wśród młodych ludzi.
Rada wychodzi z własnymi inicjatywami, jak również odpowiada na zewnętrzne zaproszenia różnych podmiotów (m.in. organizacji pozarządowych, instytucji rządowych, szkół i uczelni, mediów itp.). Dzięki temu działania Rady mają szerszy zasięg i przełożenie na debatę publiczną.
Jak wziąć udział w naborze? Informacje praktyczne
Zbieranie zgłoszeń w naborze trwa od 12 czerwca do 2 sierpnia 2026 roku.
1. Zapoznaj się z Regulaminem naboru do Młodzieżowej Rady Klimatycznej czwartej kadencji.
2. Wypełnij elektronicznie Formularz zgłoszeniowy dostępny tutaj: Formularz zgłoszeniowy do Młodzieżowej Rady Klimatycznej czwartej kadencji. – Wypełnij formularz
3. Pozyskaj Referencje od podmiotu, który może poświadczyć Twoje doświadczenie opisane w Formularzu ( pytanie nr 9, 10 lub 11). W tym celu pobierz wzór naszego formularza (patrz poniżej, sekcja: Materiały), który wypełni przedstawiciel/ka organizacji. Wypełnione i podpisane referencje wyślij niezwłocznie po przesłaniu formularza zgłoszeniowego na adres: nabor.mrk@klimat.gov.pl
Pamiętaj: nieprawidłowo wypełniony Formularz zgłoszeniowy lub niedosłanie Referencji w terminie powoduje, że kandydatura nie będzie rozpatrywana.
4. Osoby powołane w skład Młodzieżowej Rady Klimatycznej przez Ministra Klimatu i Środowiska zostaną powiadomione do końca listopada 2026 r. poprzez bezpośredni kontakt oraz informację umieszczoną na tej stronie internetowej.
Osoba do kontaktu w przypadku pytań: Ewa Janowska, nabor.mrk@klimat.gov.pl; tel: 888 355 275
Jakich kompetencji potrzebujesz, by dobrze odnaleźć się w roli członka lub członki Rady?
- Dobra organizacja czasu i pracy – zaangażowanie w prace Rady wymaga poświęcenia swojego czasu wolnego, czasami może to być kilka godzin tygodniowo;
- Umiejętność pracy w grupie i otwartość na inne punkty widzenia – Rada tworzy stanowiska i opinie – wymaga to pracy zespołowej (od riserczu, przez propozycje rozwiązań merytorycznych po pracę stylistyczno-językową), czasem spoza obszaru Twoich głównych zainteresowań tematycznych;
- Zorientowanie w aktualnie procedowanych zmianach lub nowych projektach aktów prawnych – Rada otrzymuje projekty do zaopiniowania, ale praktyka pokazuje, że najwięcej inicjatyw w tym zakresie jest inicjowanych przez Radę;
- Umiejętności organizatorskie, popularyzatorskie i edukacyjne, a także prezentacyjne – działalność edukacyjna oraz promowanie proekologicznych postaw to jedno z kluczowych zadań Rady – czasami wymaga kreatywnego i innowacyjnego podejścia;
- Szerokie umiejętności interpersonalne – bywa, że członkinie i członkowie Rady odbywają spotkania z osobami na wysokim szczeblu – wymaga to zarówno kompetencji w obszarze dyplomacji, jak i umiejętności prezentowania zdania Rady oraz wiedzy z zakresu klimatu i środowiska;
- Bycie w kontakcie z lokalną społecznością – członkinie i członkowie Rady reprezentują perspektywę młodych osób z różnych województw z całej Polski biorąc pod uwagę lokalne wyzwania klimatyczne i środowiskowe. Z drugiej strony zadaniem Rady, jako młodych liderów, jest edukacja klimatyczna i kształtowanie proekologicznych postaw w środowisku, w którym funkcjonują np. społeczności uniwersyteckiej.
Realny wpływ młodych na politykę klimatyczno-środowiskową – Szansa dla młodych liderów
Działalność Młodzieżowej Rady Klimatycznej pozwala młodym osobom aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu polityk publicznych. To szczególnie istotne w obliczu rosnących wyzwań klimatycznych i środowiskowych, które w największym stopniu dotkną przyszłe pokolenia.
Młodzieżowa Rada Klimatyczna to platforma dialogu, dzięki której młodzi ludzie mogą wyrażać swoje opinie, pomysły i postulaty odnoszące się do najważniejszych wyzwań ekologicznych współczesności.
Udział w Radzie pozwala zdobyć cenne doświadczenie, nawiązać kontakty, wspólnie działać z innymi osobami o podobnych zainteresowaniach, oraz realnie wpłynąć na kierunek zmian w Polsce.
