Kilkumiesięczne starania tarnowskiej PWSZ o prowadzenie studiów magisterskich na kolejnym kierunku zakończyły się sukcesem. Decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie uzyskała uprawnienia do prowadzenia studiów drugiego stopnia o profilu praktycznym na kierunku administracja.
Szybki tryb wydania decyzji przez Ministra po otrzymaniu wydanej przez Polską Komisję Akredytacyjną pozytywnej opinii na temat wniosku Uczelni, oznacza, że rekrutacja na studia magisterskie na kierunek administracja będzie możliwa już w okresie czerwca i lipca. Zgodnie z Regulaminem postępowania rekrutacyjnego rekrutacja na wszystkie kierunki w terminie podstawowym, jest prowadzona do dnia 17 lipca br.
Należy podkreślić fakt, że studia te prowadzone będą na profilu praktycznym. Zgodnie z planami studiów nacisk będzie kładziony na kształcenie praktycznie przygotowujące do wymagań rynku pracy – czy to w sektorze publicznym, prywatnym czy prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej. Studenci uzyskają również wysokie kwalifikacje w zakresie znajomości języka obcego oraz kompetencji miękkich. Co ważne, dzięki utrzymywaniu przez Zakład Administracji Publicznej stałego kontaktu z interesariuszami zewnętrznymi (instytucje publiczne, jednostki sektora prywatnego), możliwe było konsultowanie programu studiów zwłaszcza pod kątem trafności założonych efektów kształcenia oraz oceny studentów odbywających praktyki zawodowe.
Program studiów, dobór przedmiotów oraz przewidziane efekty kształcenia skonsultowane zastały również z partnerem niemieckim – Fachhochschule für Finanzen Brandenburg in Königs Wusterhausen oraz uwzględniają oczekiwania niemieckiej administracji zwłaszcza skarbowej, w której studenci mogą odbywać praktyki zawodowe, a następnie ubiegać się o możliwość zatrudnienia w niemieckich urzędach skarbowych (Urząd Skarbowy w Königs Wusterhausen jest organem właściwym do obsługi podatkowej polskich przedsiębiorców działających na terenie Niemiec). Strona niemiecka deklaruje także, że wzmocnienie kompetencji zawodowych, zwłaszcza w zakresie wiedzy o międzynarodowych systemach podatkowych oraz umiejętności sprawnego komunikowania się w języku niemieckim znacząco wpłynie na możliwości zatrudnienia, także poza sektorem podatkowym.
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie jako jedna z niewielu szkół wyższych w Polsce posiada doskonale wyposażoną pracownię symulacyjną, która w perspektywie służyć będzie studentom drugiego stopnia administracji jako miejsce realizowania modułów zajęć ułatwiających zdobywanie zakładanych umiejętności praktycznych i kompetencji społecznych, (m.in. z takich przedmiotów jak: urząd w praktyce – laboratorium symulacyjne, organizacja i zarządzanie w administracji publicznej, statystyka, ekonomika miasta i regionu, postępowanie podatkowe, tworzenie i rozliczanie projektów finansowanych ze źródeł zewnętrznych, zamówienia publiczne). Zakłada się, że studenci w warunkach zbliżonych do rzeczywistości poznawać będą specyfikę pracy różnych urzędów, np. urzędów administracji samorządowej (z zakresu spraw obywatelskich, finansowo-budżetowych, gospodarki odpadami itp.), Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy urzędu skarbowego. Nabywać będą także wiedzę oraz umiejętności praktyczne, w tym także związane z cyfryzacją administracji publicznej i systemami informatycznymi wspomagającymi administrację. Pracownia wyposażona jest m.in. w 19 stanowisk komputerowych wraz z profesjonalnym oprogramowaniem (w tym także dostosowanych do programu kształcenia na kierunku administracja), wielofunkcyjne urządzenia biurowe, kasy fiskalne, dostęp do Systemu Informacji Prawnej „LEX”. Tym samym kształcenie uzyskuje nowoczesny wymiar, nakierowany na równoległe nabywanie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych.
Przyjęcie na I rok studiów magisterskich na kierunku administracja (studia dzienne i zaoczne) odbywać się będzie na podstawie oceny z dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich (oznacza to, że o przyjęcie mogą ubiegać się nie tylko absolwenci kierunku administracja). O zakwalifikowaniu decydować będzie lokata na liście rankingowej. Limit przyjęć, zgodnie z uchwałą Senatu tarnowskiej PWSZ, wynosi 90 osób na studiach stacjonarnych (dziennych) i 90 na studiach niestacjonarnych (zaocznych).